FRANSA’DA DANIṢTAY’DAN OKULDA ÇARŞAF YASAĞININ KALDIRILMASI TALEBİNE RET

0
69

FRANSA’DA DANIṢTAY’DAN OKULDA ÇARŞAF YASAĞININ KALDIRILMASI TALEBİNE RET

Fransız yüksek idare mahkemesi Danıştay, hükümetin okulda çarşaf giyme yasağına ilişkin aldığı kararı onayladı.

Danıştay, “kız çocuklarının okula çarşafla girmelerini yasaklayan” kararının iptalini talep eden bir derneğin itirazını reddetti.

Mahkeme, ‘abaya’ olarak da adlandırılan çarşafı giymenin “dini inancını göstermenin bir parçası” olduğuna hüküm getirdi.

Yüksek idare mahkemesi, karara ilişkin yaptığı basın açıklamasında, Danıştay’ın bugün, okulda “dini tasdik mantığı”na giren abaya giyme yasağını onayladığını duyurdu.

Action Droits des Musulmans (ADM) adlı derneğin “ayrımcılık riski ve hak ihlali gerekçesiyle bu yasağın kaldırılmasını” talep eden itirazını “acil gündemle” ele aldı.

Danıştay’a göre çarşaf yasağı, “özel hayata saygı hakkını, ibadet özgürlüğünü, eğitim hakkını ve çocuğun yüksek yararına saygı hakkını veya ayrım gözetmeme ilkesini açıkça ve ciddi biçimde hukuka aykırı bir şekilde etkilemediğine” hūkmetti.

Mahkeme, okulda uzun bir geleneksel kıyafet olan abaya veya kamis (erkek eşdeğeri) giymenin, özellikle öğrencilerle yapılan diyaloglar sırasında yapılan yorumlardan da anlaşılacağı üzere, “dini tasdik mantığının” bir parçası olduğunu değerlendirdi.

Bir Cevap Yazın