Haberler


GÜZ DÖNEMİ DIŞTAN BİTİRME SINAVLARI 15 EYLÜL-1 EKİM ARASI YAPILACAK

GÜZ DÖNEMİ DIŞTAN BİTİRME SINAVLARI 15 EYLÜL-1 EKİM ARASI YAPILACAK

2020 – 21 Öğretim Yılı Güz Dönemi Dıştan Bitirme Sınavlarının 15 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında, İlkokulların Dıştan Bitirme Sınavlarının ise 20 Eylül’de yapılacağı bildirildi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ilgililerin 6 -10 Eylül tarihleri arasında kayıt yaptırmak ve sınav programlarını öğrenmek üzere sınav merkezlerine başvurmaları gerektiği belirtilerek dıştan bitirme sınav merkezleri şöyle açıklandı:

“İlkokul Dıştan Bitirme: Atatürk İlkokulu – Lefkoşa, Ortaokul Dıştan Bitirme: Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu – Lefkoşa, Lise Dıştan Bitirme: Lefkoşa Türk Lisesi – Lefkoşa, Endüstri Meslek Lisesi Dıştan Bitirme: Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi – Lefkoşa, Meslek Lisesi Dıştan Bitirme: Atatürk Meslek Lisesi – Lefkoşa, Ticaret Lisesi Dıştan Bitirme: Haydarpaşa Ticaret Lisesi – Lefkoşa”


AMCAOĞLU KKTC ÜNİVERSİTELERİNDE 2021–2022 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ’NDE YÜZ YÜZE EĞİTİM MODELİNİN UYGULANACAĞINI AÇIKLADI

AMCAOĞLU KKTC ÜNİVERSİTELERİNDE 2021–2022 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ’NDE YÜZ YÜZE EĞİTİM MODELİNİN UYGULANACAĞINI AÇIKLADI

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC  üniversitelerinde, 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde yüz yüze eğitim modelinin uygulanacağını açıkladı.

Bakan Amcaoğlu, bakanlık basın bürosu aracılığı ile yaptığı yazılı açıklamada, sosyal mesafe ve hijyen koşullarının mevcut fiziki imkanlar kapsamında etkin olarak sağlanabilmesi amacıyla yüz yüze (seyreltilmiş) eğitim modelinin uygulanacağını,  öğrencilerin  KKTC’de bulunmaları ve öğrenci muhaceret izinlerini tamamlamaları gerektiğini kaydetti.

Açıklama şöyle:

“Küresel ölçekte yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, resmi gazetede yayınlanan E.S. (K-I) 801 – 2021 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile KKTC Yükseköğrenim Kurumlarında kayıt, eğitim ve devam koşulları ile ilgili yapılan düzenlemeler doğrultusunda yüz yüze (seyreltilmiş) eğitim modelinin uygulanmasına karar verilmiştir.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi sosyal mesafe ve hijyen koşullarının mevcut fiziki imkanlar kapsamında etkin olarak sağlanabilmesi amacıyla yüz yüze (seyreltilmiş) eğitim modelinin uygulanacağı ülkemizde öğrencilerin KKTC’de bulunmaları ve öğrenci muhaceret izinlerini tamamlamaları gerekmektedir.

KKTC Üniversitelerinin 2021-2022 akademik yılı güz döneminde uygulayacakları eğitim modeli kararı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen çerçeve sınırlarında olacaktır.

Sevgili öğrencilerimize, değerli öğretim üyelerine, üniversitelerimizin güzide yöneticilerine sağlıklı ve başarılı bir dönem dilerim. Her zaman yanlarında olacağımızı belirtmek isterim”.


GÜNEY KIBRIS’TA LEFKOŞA YAKININDA ATIK İŞLEME TESİSİNDE YANGIN ÇIKTI

GÜNEY KIBRIS’TA LEFKOŞA YAKININDA ATIK İŞLEME TESİSİNDE YANGIN ÇIKTI

Güney Kıbrıs’ta, Lefkoşa’ya bağlı Yeri’deki özellikle hurda araçların bulunduğu bir atık tesisinde akşam üzeri yangın çıktı. Söndürme çalışmaları devam ederken halka  uyarı yapıldı. Fileleftheros gazetesinin haberine göre  Sivil Savunma Basın Sözcüsü Olivya Mihailidu Yeri sanayi bölgesinde çıkan yangın nedeniyle halka bölgede dolaşmama, evlerinde kalma, kapı ve pencerelerini kapalı tutma ve klimalarını kapalı sistemde çalıştırma çağrısı yaptı. Köpükle müdahale edilmekte olan yangınla mücadeleye 5 itfaiye aracı ve personel görev yapıyor.


LEFKOŞA’DA FECİ KAZA! 5 YAŞINDAKİ ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ.

LEFKOŞA’DA FECİ KAZA! 5 YAŞINDAKİ ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün saat 17.20 sıralarında Lefkoşa’da yeni kuzey çevre yolu üzerinde Gözde Demirkaya TAŞKENTLİ(K-34) yönetimindeki NN 093 plakalı araç ile Taşkent istikametinden güney istikametine doğru aşırı sürat ve dikkatsiz bir şekilde seyrettiği sırada UKÜ çemberine geldiği sırada direksiyon hakimiyetini kaybedip orta refüje çarpıp takla atarak tavanı üzerinde durmuştur.

Kaza sonucu araçta yolcu olarak bulunan Karel TAŞKENTLİ(E-5) kaldırıldığı Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde aldığı yaralara dayanamayarak yaşamını yitirmiştir. Araç sürücüsünün tedavisi halen sürüyor.Polisin olayla ilgili soruşturması devam etmektedir.

DİKKAT BUGÜN ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR!

DİKKAT BUGÜN ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR!

Girne’de bazı bölgelere bugün 12 saat elektrik verilemeyecek.

Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle, bugün 08:00 – 20:00 saatleri arasında Tarsan Çiftliği ve Civarı, Beşparmak Köyü, Değirmenlik Taşocakları, Tesisler ve Su Motorları, Alevkayası, Yayla Tepe ve Levent Taşocaklarına elektrik verilemeyeceği duyuruldu.

Gönendere, Tirmen, Tirmen İçme Suyu Pompası ve Ergenekon köyüne bugün 5 saat elektrik verilemeyecek.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Mağusa Bölge Amirliği’nden yapılan açıklamaya göre, orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle, 09.00 – 14.00 saatleri arasında söz konusu bölgelerde elektrik kesilecek.

Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle bugün ayrıca Demirhan, Değirmenlik Başpınar bölgelerine 2 buçuk saat elektrik verilemeyecek.

Kıbrıs Türk  Elektrik Kurumu Lefkoşa Bölge Amirliğinden yapılan açıklamada, kesintinin 08:30 – 10:00 saatleri arasında yapılacağı belirtildi.

Haspolat arıtma tesisi ve Ercan Havalimanı bölgesinde de bugün 5 saat süreyle elektrik kesintisi olacak.

Kıb-Tek’ten yapılan yazılı açıklamada, orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle 09.00-14.00 saatleri arasında Haspolat Arıtma Tesisi ve civarındaki su kuyularına, Ercan Devlet Üretme Çiftliği bölgesine, Sivil Havacılık Dairesi Radar Binasına, Ercan Havaalanı şantiye bölgesine, Kırklar’ın bir bölümü, Airkam Ltd, Hurdacılar Bölgesi ve civarındaki su kuyularına elektrik verilemeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, çalışmanın seyrine göre elektrik enerjisinin belirtilen saatten daha geç ya da daha erken verilebileceğinden, şebekede her an elektrik varmış gibi davranılması istendi.

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİY, KİEV’DE GÖRÜŞTÜ

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİY, KİEV’DE GÖRÜŞTÜ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kiev’de bir araya geldi. Merkel ve Zelenskiy, Kiev’deki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Almanya’ya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Donbas’ta barışçıl çözüm sürecini desteklediği için teşekkür etti. Donbas’ta kalıcı bir ateşkesi amaçladıklarını belirten Zelenskiy, “Normandiya Dörtlüsü Zirvesini gerçekleştirme isteğimiz değişmedi ancak bu konuda süreç yavaş ve Rusya’ya baskının devam etmesi gerekiyor” dedi. Zelenskiy, Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin ekonomi konusu olmadığını öne sürerek, “Kremlin’in tehlikeli jeopolitik bir silahı olarak düşünüyoruz” diye konuştu. Merkel de Kuzey Akım 2’nin Rus-Alman değil Rus-Avrupa projesi olduğuna dikkati çekti. Ukrayna’nın bu konudaki endişelerini ciddiye aldıklarını vurgulayan Merkel, “Rusya’nın projeyi silah olarak kullanmaya çalışması durumunda yeni yaptırımlardan yanayız” değerlendirmesinde bulundu. Merkel, Ukrayna ile Rusya arasında 2024’e kadar olan transit gaz anlaşmasının uzatılması gerektiğini ve bu konuyu Moskova ziyaretinde gündeme getirdiğini söyledi.


Follow Our Blog

Get new content delivered directly to your inbox.