BİLİM İNSANLARI T-REX’İN TAVUK BOYUNDAKİ AKRABASINI KEŞFETTİ

0
267
**PLEASE HOLD IMAGE EMBARGOED UNTIL WED. 9/16/2020 AT 5AM** Stan, one of the largest and most complete Tyrannosaurus rex fossil discovered, is on display, Tuesday, Sept. 15, 2020, at Christie’s in New York. The T. rex named after the paleontologist who first found the skeleton’s partially unearthed hip bones, will be auction on Oct. 6, 2020 and will be on public view from Sept. 16 - Oct. 21, 2020 to pedestrians through Christie’s floor-to- ceiling gallery windows and a limited number of in-gallery viewings by appointment. (AP Photo/Mary Altaffer)

Araştırmacılar, yeni keşfedilen etçil dinozoru ufak boyutuna rağmen “baş ejderha” diye niteledi. Bilim insanları T-Rex’in tavuk büyüklüğündeki uzaktan akrabasını keşfetti. Bu dinozor türünün minik boyuna rağmen 200 milyon yıl önce tüneklere hükmettiği düşünülüyor.

Güney Galler’deki bir taş ocağında fosilleri bulunan küçük ama ürkütücü yaratık, Birleşik Krallık’ta bulunan en eski Teropod unvanını aldı. Boş kemikleri ve üç parmaklı uzuvları ile karakterize edilen Teropod grubu içinde T-Rexler ve modern kuşlar da yer alıyor.

Bilim insanları T-Rex’in tavuk büyüklüğündeki uzaktan akrabasını keşfetti

Paleontologlar bu yeni türe Pendraig milnerae ismini verdi. Pendraig, Galcede “baş ejderha” anlamına geliyor. İsmin ikinci yarısında yer alan kelime “milnerae” ise merhum paleontolog Angela Milner’dan geliyor.

Pendraig milnerae’nin fosilleri ilk kez 1950’lerde söz konusu taş ocağında keşfedilmişti. Timsah örnekleriyle birlikte yıllarca Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde bekleyen fosilleri Milner yeniden keşfetmiş ve incelenmesinin önünü açmıştı.

Dinozorun 200 ila 215 milyon yıl önce, Geç Triyas döneminde yaşadığı düşünülüyor. Vücut boyutunun bugünkü tavuklara benzediğini aktaran araştırmacılar, yaratığın kuyruk uzunluğuna dikkat çekiyor. Dinozorun boyunun kuyruğuyla birlikte yaklaşık 1 metreye ulaştığı tahmin ediliyor.

Vücut boyutunun bugünkü tavuklara benzediğini aktaran araştırmacılar, yaratığın kuyruk uzunluğuna dikkat çekiyor. Dinozorun boyunun kuyruğuyla birlikte yaklaşık 1 metreye ulaştığı tahmin ediliyor

Doğa Tarihi Müzesi’nde araştırma görevlisi Stephan Spiekman, “Pendraig milnerae, etçil dinozorların evriminin başlangıcına yakın bir dönemde yaşadı” diye konuştu.

Hakemli bilimsel dergi Royal Society Open Science’ta yayımlanan araştırmanın ortak yazarı Spiekman, sözlerini şöyle sürdürdü:

Elimizdeki kemiklerden onun da bir etçil olduğu açık ama bu hayvanlar, kendilerinden çok daha sonra evrimleşen T-Rex gibi ünlü etçil dinozorların aksine epey küçüktü.

Adalarda yaşayan türler, ada cüceliği denen bir olgu nedeniyle genellikle ana karadaki türlerden daha küçüktür

Buna rağmen Spiekman ve meslektaşları, yeni dinozorun besin zincirinin tepesinde yer alan süper avcılardan biri olduğunu düşünüyor. İşte bu nedenle dinozor “baş ejderha” diye nitelendi.

Yeni türün keşfi, yaşadığı ortama dair de bilgiler sağladı. Spiekman, “Bu örneklerin bulunduğu alan, hayvanın yaşadığı dönemde büyük olasılıkla bir adaydı” dedi ve ekledi:

Adalarda yaşayan türler, ada cüceliği denen bir olgu nedeniyle genellikle ana karadaki türlerden daha küçüktür.

Öte yandan araştırmacılar bu olguyu kanıtlayabilmek için ileri araştırmalar gerektiğini vurguluyor. Spiekman bunu şöyle açıklıyor:

Bu süre zarfında bu bölgede ada cüceliği potansiyelini araştırmak için daha çeşitli ve çok sayıda araştırmaya ihtiyacımız var ama bunu kanıtlayabilirsek, söz konusu evrimsel fenomenin bilinen en erken oluşumu bu bölge olurdu. (Independent Türkçe)

Bir Cevap Yazın