POSTCARDS: SAİNT PETERSBURG’DA SONBAHAR IŞIĞINDA SANAT DOLU GÜNLER

0
164

Rusya’nın tarihi şehirlerinden Saint Petersburg’da eylül ayı kentin kültürel zenginliklerini keşfetmek için özel bir ay olarak görülüyor.

Görkemli Stieglitz Devlet Sanat ve Tasarım Akademisi, sanat öğrencilerinin dünya ustalarının başyapıtlarını tanıyabilmeleri için açılmış bir mekan.

 

 

Okulun akademi ve müzesini sanat tarihinin “açık bir kitabı” olarak gören öğrenci Sonya Dmitrieva’ya “St. Petersburg bir yaratıcılık şehri” diyor. “Sonbaharın ilk günleri ise çok özel. Müzeleri ve sergileri gezmek için aydınlık, mükemmel günler yaşanır. Burada bence şehrin herkese ilham verebilecek, özel, yaratıcı atmosferini hissedebilirsiniz.”

Tersane tarafında ise I. Petro (Büyük Petro) tarafından tasarlanan başka bir sanat eseri, Rus Donanması’nın ilk zırhlısı Poltava’nın tam ölçekli bir kopyası keşfedilmeyi bekliyor. Gemideki her şey tam olarak geçmişte olduğu gibi çalışıyor. Ve her ayrıntı, St Petersburg’un kurucusu I. Petro’nun dönemiyle ilgili bir hikaye anlatıyor.

euronews muhabiri Galina Polonskaya, ziyaretçilerin burada tarihe gerçekten dokundukları hissine kapıldıklarının altını çiziyor ve ekliyor: “21. yüzyılda değilim, mucizevi bir şekilde I. Petro dönemine yolculuk yapıyorum.”

Amiral balkonundan, Saint Petersburg’un geçmişinin bugünle nasıl birleştiği görülüyor. Avrupa’nın en yüksek binası Lakhta kulesi de uzaktan parlıyor.

Saint Petersburg, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin ‘Güvenli Seyahatler’ planının bir üyesi. Güvenli seyahat, sağlık ve hijyen protokollerini uygulayan şehrin turistik bölgelerini buradan öğrenebilirsiniz.(Euronews)

Bir Cevap Yazın