Cumartesi, Eylül 30, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaHABERLERKKTC HABERLERİKKTC SİYASİ PARTİLERİ HÜKÜMETİN İSTİFASINI DEĞERLENDİRDİ

KKTC SİYASİ PARTİLERİ HÜKÜMETİN İSTİFASINI DEĞERLENDİRDİ

UBP-DP-YDP hükümetinin istifasının ardından, Meclis’te temsil edilen bazı siyasi partilerin yetkili kurulları toplantı yapıyor.  Partiler, istifanın ardından yaşanan sürecei değerlendiriyor.

Siyasi Parti Başkan ve temsilcileri hükümetin istifasını da yaptıkları açıklamalarla değerlendirdi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasının ardından yaptığı açıklamada, Azınlık Hükümeti’nin halkın zamanını çalmaktan başka bir şey yapmadığını vurguladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman

Şu andan sonra izlenmesi gereken yolun ‘istişare’ olduğuna dikkat çeken Erhürman, istifa eden Azınlık Hükümeti bakanlarının artık sadece günlük işleri yapmakla yükümlü olduklarını ifade etti.

İstihdam ve vatandaşlık yapamayacaklarını kaydeden Erhürman, istihdam ve vatandaşlık yapmaları durumunda hukuken yok hükmünde olacağını ve bundan sonra gelecek hükümetin de yapılan işlemleri iptal etmek zorunda olacağını vurguladı.

İzlenmesi gereken prosedür hakkında da bilgi veren Erhürman, “Sayın Tatar ilk fırsatta Meclis’te temsil edilen partilerin başkanlarıyla bir araya gelmek durumundadır. Bir istişare süreci başlatılmak zorundadır” dedi.

Sonucun ne olacağı yapılacak istişareler sonucu ortaya çıkacağını vurgulayan Erhürman, en erken zamanda seçime gidilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı da Başbakan Ersan Saner’in hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunmasının ardından “Hayırlı olsun” dedi.

Arıklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sürecin Anayasaya uygun olarak işlemesini beklediklerini ifade ederek, “Bize göre 60 gün içerisinde geniş tabanlı bir Hükümet kurulursa ne ala. Kurulamazsa Aralık sonu erken seçim yapılmalıdır” dedi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit de “azınlık hükümeti zaten çoktan bitmişti, bunu kendileri de biliyordu. Şimdi sadece malumun ilanı yapılıyor” dedi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit

“Baskıyla, zorlamayla buraya kadar” açıklaması yapan Özyiğit, “Şimdi yeni bir süreç başlıyor. Toplum yaşanan tüm bu süreci baştan sona değerlendirmeli.

Bu saatten sonra derhal seçime gidilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da “Hükümet olarak nisabı sağlayamıyorsanız, siyasi etik gereği istifa etmeniz gerekir. Biz de istifamızı sunduk” açıklamasını eleştirdi.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay

Ersan Saner’in UBP kurultayı için istifayı geciktirdiğini belirten Özersay,

“Biz Halkın Partisi olarak ne zaman isterlerse seçime varız. Kendisi bu süreci geciktirmekle bu memlekete hayırlı bir şey yapmamıştır. İstifadan 24 saat önce hükümet bitti  demiştim, öngördüğümüz bir durum.” dedi.

Katıldığı bir programda değerlendirmede bulunan Özersay, gecikmeksizin seçim yapılması kaydıyla kurulabilecek teknokrat bir hükümeti destekleyeceklerini de belirtti.

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ise  yaptığı açıklamada, erken genel seçim tarihi ile ilgili bir süre önce hükümet ortakları tarafından Şubat ayının telafuz edilmesi üzerine, kendisinin Kasım veya Aralık ayında bir erken genel seçimin yapılması yönünde irade ortaya koyduğunu belirtti.

Ataoğlu, “DP olarak yine aynı noktadayız. Ülkenin daha fazla zaman kaybına tahammülü yoktur. Bizim önerimiz Aralık ayı içerisinde bir erken genel seçim yapılarak, ülke sorunlarına konsantre olacak, sağlık başta olmak üzere ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılara süratle çare üretecek bir iradenin, halk tarafından belirlenmesinin önünün açılması elzem hale gelmiştir” dedi.(BRTK)

 

 

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Lefke Avrupa Üniversitesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: