YUNANİSTAN İLE MISIR ARAMA KURTARMA VE MEVSİMLİK İŞÇİ KONULARINDA ANLAŞTI

0
48

Mısır, Yunanistan’a mevsimlik 5 bin tarım işçisi gönderecek. Konuya ilişkin anlaşma üzerinde iki ülke uzlaşı sağladığını duyurdu.

Söz konusu anlaşma Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un, Mısır ziyaretinde imzalandı. Mısır, Yunanistan’a mevsimlik 5 bin tarım işçisi gönderecek. Konuya ilişkin anlaşma üzerinde iki ülke uzlaşı sağladığını duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın aynı zamanda Yunanistan, Avrupa Birliği ve üçüncü ülkeler arasında yasadışı göçle mücadele edilmesi konusunda geleceğe dönük bir adım olduğu belirtildi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varvitsiotis, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “İlk Mısırlı işçilerin Yunanistan topraklarındaki hasata yardımcı olmak için gelecek yılın başlarında gelmelerini umuyoruz” diye konuştu.

Yapılan anlaşma uyarınca Mısır’dan, Yunanistan’a gidecek mevsimlik tarım işçileri, 9 aya kadar Yunanistan’da kalabilecek, daha sonra Mısır’a geri dönecek. Yunanistan ve Mısır, 2020 yılında da Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalamışlardı.

Söz konusu bölgede petrol ve doğalgaz kaynaklarının da bulunduğu biliniyor. İki ülke ayrıca Akdeniz’in altından geçecek bir kablo hattıyla Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya enerji transferi yapmayı da planlıyor.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Panayotopulos’un dün Mısırlı mevkidaşı Muhammed Zeki ile görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, görüşmede iki ülke arasında “Havacılık ve Denizcilik Alanlarında Arama Kurtarma İş birliği Anlaşması” imzalandığı kaydedildi.

Panayotopulos, anlaşmanın, Yunanistan ve Mısır arasındaki alanda arama ve kurtarma için yetki alanı ve sorumluluk bölgelerini tanımladığını savunarak bu bölgelerin Atina ve Kahire Uçuş Bilgi Bölgesi (FIR) ile örtüştüğünü ileri sürdü. Dendias ise yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşmanın ikili ilişkileri güçlendirdiğini söyledi.

Anlaşmanın tehlikedeki insan hayatlarını kurtarmak için önemli olduğunu savunan Dendias, “Anlaşma, Akdeniz’in Avrupa, Asya ve Afrika arasında bir engel oluşturmadığını gösteriyor, Akdeniz hiçbir zaman da engel olmadı. Akdeniz, bu üç kıtanın halkları arasında köprü oluşturuyor.” diye konuştu.

Mısır’dan Yunanistan’a mevsimlik işçi alımı öngörülüyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varviçyotis ise Mısırlı mevkidaşı Ihab Nasr ile Mısır’dan Yunanistan’a 5 bin mevsimlik işçi alımını öngören bir anlaşma imzaladı.

Bir Cevap Yazın