0
51

İtalya Rugby Ligi’nde Benetton Treviso takımında forma giyen Gine asıllı Cherif Traore, bir takım arkadaşının kendisine Noel hediyesi olarak çöp poşeti içinde çürük muz verdiğini açıkladı. Traore’nin ırkçılıktan şikayeti sonrası, kulübü olayla ilgili soruşturma başlattı. Benetton Treviso, adını açıklamadığı bir kişinin takımdan uzaklaştırıldığını duyurdu.

28 yaşındaki Cherif Traore geçen hafta sosyal medyada yayımladığı mesajında, takımın Noel kutlamasında yaşadıklarını anlattı.

Takım arkadaşlarının geleneksel olarak birbirlerine isimsiz olarak hediye verdiğini yazan Traore şöyle devam etti:

“Sıra bana geldiğinde hediyemin içinde bir muz buldum. Çöp poşetinin içinde, çürük bir muz. Kırıcı bulduğum bu hareketin yanı sıra bana en fazla acı veren şey, orada bulunan takım arkadaşlarımın büyük kısmının buna gülmesiydi.”

Traore, bugüne kadar ırkçı şakaları görmezden gelmeye alışmak zorunda kaldığını ancak bu son olayın farklı olduğunu vurguladı:

‘’Gece boyunca uyumadım. Bu hediye alışverişinde farklı kökenlerden genç çocuklar da vardı. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması ve başkalarının da gelecekte kendilerini benim durumumda bulmaması için bu kez sessiz kalmamaya karar verdim.”

Traore, bu tepkisinden muzu ‘’hediye’’ olarak seçen kişinin ders almasını umduğunu da yazdı.

Soruşturma açıldı

Traore’ye bu sözleri üzerine çok sayıda destek mesajı geldi. Haberin yayılması ve tepkilerin artması üzerine Benetton Treviso kulübü ve İtalyan Rugby Federasyonu da ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada ‘’her türlü ırkçılık ve ayrımcılığın’’ kınandığı, bunların sporda yerinin olamayacağını vurgulandı.

Savcılık da olayla ilgili soruşturma açtı. Soruşturma sürerken ismi açıklanmayan bir kişi “önlem olarak” takımdan uzaklaştırıldı.

İtalya Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Malago da, ‘’Cherif Traore’nin yaşadığı talihsiz olay, kabul edilemez bir kültürel barbarlığın sonucudur’’ dedi.

Malago, sporun “easlarına aykırı” bu gibi eylemleri yapanların tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın