Pazartesi, Mart 20, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaHABERLERAMERİKA HABERLERİKUZEY AMERİKA LİDERLER ZİRVESİ ENERJİ ANLAŞMAZLIĞININ GÖLGESİNDE BAŞLIYOR

KUZEY AMERİKA LİDERLER ZİRVESİ ENERJİ ANLAŞMAZLIĞININ GÖLGESİNDE BAŞLIYOR

Kuzey Amerika liderler zirvesi ülkeler arasındaki enerji anlaşmazlığının gölgesinde bugün Meksika’da başlıyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın da katıldığı zirvede enerji, göçmenler, uyuşturucuyla mücadele ve ekonomik işbirliğini güçlendirmek gibi konular masada bulunuyor.

Mexico City’de yapılan zirveye Biden’ın yanı sıra evsahibi ülkenin lideri Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau da katılıyor. Üç lider 2021 yılının sonundan bu yana ilk kez bir zirvede biraraya geliyor.

Enerji anlaşmazlığı masada

Sol görüşlü Obrador’un Meksika’nın devlet enerji şirketlerine piyasanın kontrolunu verdiği enerji politikası, kendi firmaları dezavantajlı duruma düşen ABD ve Kanada’nın itirazlarına neden oluyor.

Obrador, yürüttüğü enerji politikasının ülkesinin ulusal egemenliği için önemli olduğunu savunarak, geçmiş Meksika hükümetlerini enerji piyasasını özel şirketlerin kontroluna bırakmakla eleştiriyor.

ABD ve Kanada, Obrador’un politikasının ABD, Meksika ve Kanada arasındaki ticaret anlaşmasının (USMCA) ihlali olduğuna dikkat çekerek, istihdam ve yatırım imkanlarını olumsuz etkilediğini dile getiriyor.

Kanada Başbakanı Trudeau, geçen hafta Reuters’e verdiği demeçte, enerji anlaşmazlığının çözülmesinin Meksika’ya daha fazla yabancı yatırım getirilmesine yardımcı olacağını ve zirvede bu konuda ilerleme kaydedileceğinden emin olduğunu söyledi.

Üyeleri arasında ExxonMobil ve Chevron’un da bulunduğu Amerikan Petrol Enstitüsü’nün vergi ve ticaret politikası direktörü Aindriu Colgan ise, “Meksika’nın ülkeler arasındaki ticaret anlaşmasını (USMCA) açık bir şekilde ihlal ettiğini” ve konunun çözülmesi için bir “anlaşmazlık panelinin” toplanmasının zamanının geldiğini kaydetti.

“Obrador göçmenleri sınırdan uzak tuttuğu sürece Biden mutlu olacaktır”

Zirvede, liderlerin Kuzey Amerika’nın ortak ekonomik çıkarlarının önemini vurgulaması öngörülüyor ancak enerji anlaşmazlığında ilerleme kaydedilmesi beklenmiyor.

Eski Meksika Dışişleri Bakan Yardımcısı Andres Rozental, “Mutlu bir toplantı görüntüsü vermek için ellerinden geleni yapacaklar. Obrador göçmenleri sınırdan uzak tuttuğu sürece Biden mutlu olacaktır” dedi.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, Biden’ın Haziran ayında Los Angeles’ta yapılan zirveye Küba, Venezuela ve Nikaragua liderlerini çağırmaması üzerine zirveyi protesto etmiş ve Los Angeles’a gitmemişti.

“Gerginlik dağıldı”

Toplantının, Biden’ın geçen hafta göçmenlerle ilgili açıkladığı plan ve Meksika’nın önde gelen uyuşturucu çetesi liderlerinden birinin yakalanması dolayısıyla olumlu bir havada geçeceği yorumları basına yansıyor.

Reuters’a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı bir yetkili, Obrador’un Haziran ayında Los Angeles’ta yapılan zirveye katılmaması dolayısıyla ortaya çıkan gerginliğin dağıldığını ve iki başkanın birlikte çalışmak için daha iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Meksika hükümeti ABD’den birçok kez, Orta Amerika ve Güney Meksika’da kalkınmayı arttırması ve uzun zamandır kıtanın en yoksul bölgelerinden biri olan bu bölgeden kuzeye doğru göçü durdurmak için fon aktarmasını talep etti. Meksika Washington’dan ayrıca, göçmenlerin ABD’de iş bulmalarını kolaylaştırmasını istiyor.

Meksika yakın zamanda genetiği değiştirilmiş mısır ithalatını yasaklama planıyla da ABD’nin tepkisini çekmişti. Lopez Obrador hükümeti yasağı 2025’e kadar ertelemeyi kabul etse de bu konunun da zirvede ele alınması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Lefke Avrupa Üniversitesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: