BREZİLYA’DAN TEKİRDAĞ’A GİDECEK GEMİDE KOKAİN

0
60

Brezilya polisi, Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesindeki Martaş Limanı’na gitmek için bekleyen selüloz yüklü bir gemide 290 kg kokain ele geçirildiğini açıkladı.

Varış noktası Türkiye olan ve Santos Limanı’nda demirlemiş gemiye çıkan narkotik ekipleri, gemi gövdesinde ancak su seviyesinin altında bulunan ve gemiye su toplamak amacıyla kullanılan bir bölmede uyuşturucu taşındığı şüphesi üzerine dalgıçları çağırdı.

Yetkililerin erişimin oldukça zor olduğunu kaydettiği kesimlerde, dalgıçların yaptığı arama sonucu çıkarılan kokaine, incelemelerde bulunmak üzere Brezilya Federal Polisi el koydu.

Federal Polis, Brezilya Deniz Kuvvetleri ve Federal Gelir Servisi’nin uluslararası uyuşturucu kaçakçılığını önlemeye yönelik birlikte yürüttüğü operasyon sonucu ele geçirilen kokainin, balyalar içinde muhafaza edildiği belirtildi.

Olayı bu yılın ilk büyük uyuşturucu operasyonu olarak duyuran Brezilya basınına göre şimdilik olayla ilişkili herhangi bir kişi tutuklanmadı.

Kokain rotasında stratejik önemde

Latin Amerika’nın en büyük limanı olan Santos Limanı sık sık benzer uyuşturucu ele geçirme operasyonlarına sahne oluyor.

Resmi verilere göre 2021’de 17 ton kokainin ele geçirildiği Santos Limanı için uzmanlar, Güney Amerika’da üretilen kokaini Avrupa ve Asya’ya ulaştırmak için önemli merkezlerden biri olduğunu kaydediyor.

2021 Ağustos ayında bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kullandığı Başbakanlığa ait eski TC ATA uçağında, 1,3 ton kokain ele geçirilmesinin ardından, Türk medyasında da Latin Amerika’dan Türkiye’ye kokain sevkiyatında Brezilya’nın rolü ve iki ülkedeki suç örgütlerinin ilişkileri gündeme taşınmıştı.

31 Temmuz 2022’de Marmaraereğlisi’ndeki bir limanda narkotik ekipleri yine Brezilya’dan çıkan kuru yük gemisinde dalgıçların yaptığı bir aramada 200 paket halinde 242 kilogram kokain ele geçirmişti.

2022 Dünya Uyuşturucu Raporu’na göre yaklaşık 80 ton kokain ele geçirilen Güney Amerika ülkesinde her ne kadar kokain üretilmese de Brezilya, polis raporlarına göre Batı Afrika, Asya ve Avrupa’ya gönderilen kokain rotasında stratejik bir öneme sahip.

Bir Cevap Yazın