PALUDAN’IN KUR’AN-I KERİM YAKMASINA SERT TEPKİ

0
43

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Türk Büyükelçiliği binası önünde Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan Kur’an-ı Kerim yaktı. Paludan’ın, elçilik binası önündeki eylemi sırasında polisin önlem aldığı ancak herhangi bir müdahalede bulunmadığı görüldü.

İsveçli aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan, bugün daha önce Türkiye’nin uyarılarda bulunduğu eylemini gerçekleştirdi. Öğle saatlerinde elçilik binası önüne gelen Paludan beraberinde getirdiği Kur’an-ı Kerim’i yaktı.

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan

Türk Dışişleri Bakanlığı olayın hemen ardından yayımladığı mesajla İsveç’e tepki gösterdi. Bakanlık açıklamasında “Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç’te bugün (21 Ocak) kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden bu İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Çünkü bu bir nefret suçudur” denildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca “Bu aşağılık eylem aynı zamanda İslam düşmanlığının, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyenin de bir başka göstergesidir. İsveç makamlarını bu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İslam düşmanlığına karşı dayanışma halinde somut tedbirler almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Savunma Bakanları toplantısı iptal edildi

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuya ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye’nin, İsveç Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırarak eylem öncesinde ilgili makamlara uyarıda bulunduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu ayrıca “Buna kimse düşünce özgürlüğü diyemez. Bugün başka bir dinin bir kitabın yakılmasına izin vermiyorlar ama Kur’an-ı Kerim söz konusu olunca İslam düşmanlığı söz konusu olunca hemen ifade özgürlüğü düşünce özgürlüğü diyorlar. Nefret suçu, ırkçılık düşünce özgürlüğü değildir. İsveç yasalarına göre de değildir Avrupa Konseyi kararlarına göre de değildir. AİHM kararlarına göre de ırkçılık nefret suçu ifade özgürlüğü değildir. Böylesine bir izin maalesef bu kişiye verildi tüm uyarılarımıza rağmen” ifadelerini kullandı.

Gelişme üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç Savunma Bakanı Jonson’un 27 Ocak’ta Türkiye’ye yapacağı ziyaretin de iptal edildiğini bu ziyaretin de bir anlamı kalmadığını söyledi. İsveçli Bakan Pal Jonson da ziyaretin iptal edildiğini resmi Twitter hesabından duyurdu.

Siyasilerden sert tepki

MHP Lideri Devlet Bahçeli

MHP Lideri Devlet Bahçeli de olaya tepki gösterdi ve Twitter hesabından bir dizi mesaj paylaştı. Bahçeli “İsveç yönetiminin, Danimarkalı soysuz bir siyasetçinin Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasına izin vermesi yalnızca skandal değil, bunun da ötesinde barbarlığın ve vandallığın aleni gösterimi ve somut örneğidir.Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına izin vermek, en az yakmak kadar iğrenç ve ilkel bir rezalettir. İsveç, bu yanlıştan dönmek, Türk ve İslam toplumlarından özür dilemek mecburiyetindedir. Milli ve manevi değerlerimize husumet besleyen bir ülke ya da ülkelerle NATO ittifak hukukunu paylaşmak şöyle dursun, siyasi ve diplomatik ilişki kurmak bile abestir, sakıncalıdır” ifadelerine kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu mesajında “İsveç’in başkenti Stockholm’de büyükelçiliğimiz önünde Kur’an-ı Kerim’e yapılan insanlık dışı saldırı kabul edilemez. Milyarlarca Müslüman’ı incitecek bu saygısızlığın amacını da, hedefini de iyi biliyoruz. Nefret suçunun zirvesi olan bu faşizmi lanetliyorum” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim de yaptıkları açıklama ve paylaşımlarla İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılması ve buna izin verilmesini kınadı.

Bir Cevap Yazın