Salı, Mart 21, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaEKONOMİHAYVANCILIKHAYVANCILIK 60 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

HAYVANCILIK 60 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

ABD Tarım Bakanlığı, şiddetli kuraklığın hayvan yemi maliyetlerini arttırmasının ardından ülkede sığır sürülerinin 1962’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı.

Kurak havanın ABD’nin batısında ve Büyük Ovalar bölgesinde mera sayısını azaltması nedeniyle, çiftçiler geçen yıl inekleri üremeleri için tutmak yerine kesime gönderdi.

Ülkede işgücü piyasasının da sınırlı olması, et paketleme tesislerinde kesimi azalttı.

Analistler, azalan sığır arzının tüketiciler için et fiyatlarının yüksek olacağı anlamına geldiğini söyledi. Üretici ile piyasa arasında aracılık yapan Allendale firmasının baş stratejisti Rich Nelson, “Önümüzdeki üç yıl boyunca sığır eti arzında keskin düşüşler olacak ve dolayısıyla daha yüksek sığır eti fiyatları ile karşı karşıya kalacağız. Gelecek yıllarda tüketici için hiçbir yardım olmayacak” dedi.

ABD Tarım Bakanlığı, 1 Ocak itibariyle 28,9 milyon sığır bulunduğunu ve bunun bir önceki yıla göre yüzde 3,6 azaldığını söyledi. ABD hükümetinin verilerine göre bu rakam son 61 yılın en dar, sürü büyüklüğü.

Hükümet verilerine göre, ülke genelindeki toplam sığır ve buzağı sayısı bir yıl öncesine göre yüzde 3 azalarak 89,3 milyona geriledi ve 2015’ten bu yana en düşük seviyeye indi.

Gıda ve tarım sektöründe hizmet veren Hollanda bankası Rabobank, sığır sürülerini tasfiye etme eğilimini kırmak için daha yağışlı havaların gerekli olacağını söyledi. Firmaya göre ABD’de, geçen yıl sığır sürülerinin itlafı rekor düzeydeydi ve yaklaşık yüzde 13,4’ü öldürüldü.

Rabobank, sığır üreticilerinin ABD sürüsünü yeniden inşa etme konusunda, en erken 2025 yılına kadar “anlamlı bir ilerleme” kaydedemeyeceğini bildirdi.

Banka restoranların, perakendecilerin ve ithalatçıların ABD sığır etinin sınırlı arzı için rekabetinin de artacağı uyarısında bulundu.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Lefke Avrupa Üniversitesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: