MENENDEZ, GÜNEY KIBRIS’TAKİ SİLAH AMBARGOSUNUN KALDIRILMASINDAN DUYDUĞU MEMNUNIYETİ DİLE GETİRDİ

0
79

ABD Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez, Güney Kıbrıs’a silah satışına yönelik ambargonun kaldırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu karara Lefkoşa’nın ABD’den büyük miktarlarda hücum ve/veya savunma teçhizatı alacağı için değil, bunu yapma hakkının tanımasının çok önemli olduğu için katkıda bulunduğunu vurguladı.

Menendez, Kıbrıs’ın yasadışı işgalini de hedef alarak, ABD hükümetini daha güçlü bir duruş sergilemeye ve Ankara’ya baskı yapmak için Avrupa Birliği ile birlikte çalışmaya çağırdı. Erdoğan’ın Varoşa’taki son eylemlerinin Birleimiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini de kaydeden Menendez, Avrupa Birliği’nden Türkiye’yi rotasını değiştirmeye çağırmasını istedi.

Senatör olarak görevde kaldığı sürece, son Türk askerinin Kıbrıs’ın kuzeyini terk edeceği o gün gelene kadar çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Robert Menendez, ABD yapımı beşinci nesil F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a satışına yeşil ışık yaktığını da söyledi.

Menendez ayrıca, Türkiye’nin Amerikan yapımı F-16 savaş uçaklarını satın alma talebine karşı olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Bir Cevap Yazın