“164 BİN 321 BİNA YIKIK, ACİL YIKILMALI YA DA AĞIR HASARLI”

0
76

“164 BİN 321 BİNA YIKIK, ACİL YIKILMALI YA DA AĞIR HASARLI”

Adıyaman’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ortak basın toplantısı düzenleyerek deprem bölgesine ilişkin bilgiler paylaştı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesinde 164 bin 321 binanın yıkılmış, ağır hasarlı ya da acil yıkılacak durumda olduğunu açıkladı.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, şu ana kadar depremden etkilenen 10 ilde 1 milyon 250 bin binanın incelendiğini ve 520 bin bağımsız bölümden oluşan 164 bin 321 binanın yıkık ya da hasarlı durumda olduğunu söyledi.

Kurum, toplantının düzenlendiği Adıyaman şehrinde 20 bin 980 binada 56 bin 685 bağımsız bölümün yıkık ya da acil yıkılacak durumda olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Depremden etkilenen 11 ilde tek tek incelemelerde bulunduklarını söyleyen Murat Kurum, deprem konutlarının inşasına hızla başlanarak bir yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi. Kurum, deprem konutlarının zemin artı 3 kat olacak şekilde planlandığını ve depreme dayanıklı şekilde yapılacaklarını dile getirdi. Bakan, depremin 18. gününde son 3 günde 7 bin 222 konut ve 36 dükkana ait sözleşmelerin yapıldığını söyledi.

Can kaybı sayısı 43 bin 556’ya yükseldi

Depremde gelinen son noktaya ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, can kaybı sayısının 43 bin 556’ya yükseldiğini söyledi. Soylu, hayatını kaybedenler arasında 10 AFAD personelinin de olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 6 Şubat’tan bu yana bölgede 7 bin 930 artçı sarsıntının yaşandığını da söyledi.

Yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu bulunan kişilere yönelik soruşturmaların da devam ettiğini söyleyen İçişleri Bakanı Soylu, bu konudaki son verileri de TRT Haber yayınında açıkladı. Bakan Soylu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Duyduğumuz, tespit ettiğimiz her isme yurt dışı çıkış yasağı koyduk.

Hiçbir şey insan canından değerli değil. 564 şüpheli şu ana kadar tespit edildi, 160’ı tutuklandı, 18’i gözaltında, 175’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bütün delillerle birlikte çok ciddi bir çalışma ortaya konuyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın