İRAN RUSYA’DAN SAVAŞ UÇAĞI SATIN ALIYOR

0
57

İRAN RUSYA’DAN SAVAŞ UÇAĞI SATIN ALIYOR…

İran, Rusya’dan Su-35 savaş uçağı satın almak üzere anlaşma sağladı. Haberi İran devlet medyası da doğruladı. Söz konusu anlaşma, İran ve Rusya arasında artan askeri işbirliğinin son halkası oldu.

İran resmi yayıncısı IRIB tarafından duyurulan haberde “Sukhoi-35 savaş uçakları, teknik olarak İran açısından uygun ve İran uçakların satın alınmasına dair sözleşmeyi tamamladı” denildi.

İran yapımı savaş uçakları

Detaylarına dair herhangi bir paylaşım yapılmayan anlaşmaya ilişkin Rusya’dan da henüz bir açıklama gelmedi. IRIB haberinde İran’ın ayrıca yine adı açıklanmayan bazı ülkelerden de savaş uçağı satın almak için girişimde bulunduğu belirtildi.

Rusya’nın da Ukrayna savaşında İran yapımı insansız silahlı hava araçları kullandığı belirtilirken iki ülke arasında artan askeri işbirliğine dikkat çekiliyor.

Geçen yıl Temmuz ayında Rusya lideri Vladimir Putin ve İran Dini lideri Ayetullan Ali Hamaney, Tahran’da biraraya gelerek batılı ülkelerin baskılarına karşı işbirliği mesajı vermişlerdi.

Rusya yapımı Su-35 savaş uçağı

İran, Ukrayna savaşında Rusya’nın kullandığı insansız hava araçlarını savaşın başlamasından önce Rusya’ya sattığını belirtiyor. Öte yandan Moskova yönetimiyse, Ukrayna saldırılarında İran yapımı insansız hava aracı kullandığı iddialarını reddediyor. Ancak bu araçlardan bir çoğunun Ukrayna tarafından vurularak düşürüldüğü ve enkazlarına ulaşıldığı açıklanmıştı.

İran son olarak 2018 yılında kendi tasarımı olan Kowsar savaş uçaklarını hava kuvvetlerinde kullanmaya başlamıştı. Bazı askeri uzmanlar bu savaş uçaklarının ABD’nin 1960’larda geliştirdiği F-5 savaş uçaklarının kopyası olduğunu öne sürüyor.

Bir Cevap Yazın