BOLSONARO, SUUDİLER TARAFINDAN HEDİYE EDİLEN 3,2 MİLYON DOLARLIK MÜCEVHERİ TESLİM EDECEK

0
24

BOLSONARO, SUUDİLER TARAFINDAN HEDİYE EDILEN 3,2 MİLYON DOLARLIK MÜCEVHERİ TESLİM EDECEK…

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Suudiler tarafından hediye edilen ancak beyan edilmeyen 3,2 milyon dolarlık mücevheri hükümet yetkililerine teslim ediyor. Bolsonaro, uzun süredir söz konusu mücevherler nedeniyle federal polis ve Brezilya vergi dairesi tarafından yürütülen soruşturmanın hedefindeydi.

3,2 milyon dolarlık mücevherler, Bolsonaro’nun ekibinden bir yetkilinin Ekim 2021’de Orta Doğu’ya yaptığı resmi seyahatten dönerken sırt çantasında bulunmuştu.

Yetkililer, lüks İsviçre markası Chopard’a ait bir saat ve bir kalemin de yer aldığı mücevher setinin havaalanında hükümet heyeti tarafından beyan edilmediğini söyledi.

“Kişisel hediyeler olduğu için beyan etmemiş”

Eski Cumhurbaşkanı ise saat, kalem ve diğer lüks eşyaları “kişisel hediyeler” olduğunu ve yasalar çerçevesinde hareket ettiği dile getiriyor.

Öte yandan yine yerel basına yansıyan haberlerde de kararın, Brezilya Adalet Bakanı Flavio Dino’nun, Bolsonaro’nun mücevherlerle ilgili ifadeye çağrılacağını bildirmesinin ardından geldiği aktarıldı.

Dino, soruşturma kapsamında ayrıca çok sayıda fotoğraf, video ve delilin bulunduğunu belirtiyor.

Brezilya’daki Kongre baskınını “kışkırttığı” suçlamasıyla soruşturma altında olan Bolsonaro, 30 Aralık 2022’den bu yana ABD’de yaşıyor.

Bolsonaro’nun ABD’de daha fazla kalabilmek için vizeye başvurduğu kaydediliyor.

Bir Cevap Yazın