FRANSA’DA TRENİN 2,5 SAATTE ULAŞABİLDİĞİ ŞEHİRLERE UÇAKLA GİDİLMEYECEK

0
24

FRANSA’DA TRENİN 2,5 SAATTE ULAŞABİLDİĞİ ŞEHİRLERE UÇAKLA GİDİLMEYECEK….

Değişiklik, daha çok başkent Paris ile Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi bölgesel merkezler arasındaki hava yolculuklarını kapsayacak ve bağlantılı uçuşları etkilemeyecek.

Fransa, trenle iki buçuk saatten daha kısa sürede kat edilebilen kısa rotalarda iç hat uçuşlarını resmen yasakladı.

Havayolları şirketlerinin itiraz ettiği karar karbondioksit emisyonlarını azaltmayı hedefliyor.

Tedbir 2021 tarihli bir iklim yasasına dahil edilmiş ve halihazırda uygulanmaya konmuş olsa da, bazı havayolları Avrupa Komisyonu’ndan bunun yasal olup olmadığını araştırmasını istemiş, bu nedenle uygulama askıya alınmıştı.

Yasak hangi güzergahları kapsıyor?

Değişiklik, daha çok Paris ile Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi bölgesel merkezler arasındaki hava yolculuklarını kapsayacak ve bağlantılı uçuşları etkilemeyecek.

Tren yolculukları için kesişme noktası olan Paris’ten Akdeniz’deki liman kenti Marsilya’ya yüksek hızlı trenle üç saatte seyahat ediliyor.

Yasa, bu güzergah üzerindeki tren seferlerinin, normalde hava yoluyla seyahat edecek yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak ve yolcu sayısındaki artışı karşılayabilecek şekilde sık, zamanında ve yeterince bağlantılı olması gerektiğini de belirtiyor.

Bu tür seferleri yapan kişilerin varış noktalarında sekiz saat geçirdikten sonra, aynı gün içinde gidiş ve dönüş tren yolculukları yapabilmesi sağlanacak.

Bir Cevap Yazın