SENEGAL’DE CEZAEVİNDE AÇLIK GREVİ YAPAN MUHALİF LİDER YOĞUN BAKIMA KALDIRILDI

0
58

SENEGAL’DE CEZAEVİNDE AÇLIK GREVİ YAPAN MUHALİF LİDER YOĞUN BAKIMA KALDIRILDI

Senegal’de ‘ayaklanma çağrısı’ iddiasıyla tutuklanan muhalefet lideri Ousmane Sonko, 30 Temmuz’dan bu yana sürdürdüğü açlık grevi nedeniyle rahatsızlandı ve yoğun bakımda tedaviye alındı.

Senegal’de 30 Temmuz’dan bu yana cezaevinde açlık grevi yapan muhalif lider Ousmane Sonko, yoğun bakıma alındı.

​​​​​​​Sonko’nun feshedilen partisi PASTEF’ten yapılan açıklamada, liderlerinin durumunun kötüleştiği ve yoğun bakım servisine alındığı belirtildi.

6 Ağustos’ta Dakar Principal Hastanesi’ne kaldırılan Sonko, o tarihten bu yana tedavi görüyordu.

Muhalif lider Sonko, 28 Temmuz’da kendisini kaydetmek isteyen jandarmanın cep telefonunu zorla aldığı için gözaltına alınmış, olaydan önce sosyal medyada destekçilerini eylem yapmaya çağırmıştı.

Gözaltındayken 30 Temmuz’da açlık grevine başlayan Sonko, “ayaklanma çağrısı yapmak” suçlamasıyla 31 Temmuz’da tutuklanmıştı.

Karardan kısa süre sonra İçişleri Bakanlığı, liderleri ve yöneticileri aracılığıyla destekçilerine sık sık “ayaklanma çağrısında bulunduğu” gerekçesiyle PASTEF’in feshedildiğini açıklamıştı.

Bu iki kararın art arda gelmesi sonucu bazı kentler ve Dakar’ın banliyölerinde ufak çaplı sokak eylemleri düzenlenmişti. Sonko’nun belediye başkanlığını yaptığı Ziguinchor kentinde çıkan olaylarda 2 kişi yaşamını yitirmişti.

Muhalif lider ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran’da, 2021’de hakkındaki tecavüz suçlamasından aklanmış ancak gençleri suça teşvik ettiği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kararı protesto eden Sonko destekçileri, gösterilere başlamış ve çıkan olaylarda 16 kişi hayatını kaybetmişti

Bir Cevap Yazın