İTALYAN TEKNİK DİREKTÖR CARLO MAZZONE YAŞAMINI YİTİRDİ

0
83

İTALYAN TEKNİK DİREKTÖR CARLO MAZZONE YAŞAMINI YİTİRDİ

Bir dönem Fiorentina, Roma ve Napoli gibi takımları da çalıştıran eski teknik direktör Carlo Mazzone, 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Roma’da doğan ve AS Roma’da futbolculuk kariyerine başlayan Mazzone, çeşitli kulüplerde oynadıktan sonra teknik drektörlük kariyerine başladı. İlk durağı olan Ascoli’yi tarihinde ilk kez Serie A’ya çıkaran başarılı teknik direktör daha sonra Fiorentina, Bologna, Lecce ve Cagliari gibi takımların ardından 1993’te Roma’nın başına geçti. Bu kulübün efsanesi olan ve bir önceki yıl A takıma alınan Francesco Totti’nin yıldızını parlatan Mazzone, burada geçen üç yılın ardından Cagliari ve Napoli’de birer sezon çalıştı.

1998’de Bologna ile Intertoto Kupası’nı kazanan Mazzone, UEFA Kupası ve İtalya Kupası’nda ise takımına yarı final oynatırken 2000 yılında ise Brescia’nın başına geçti. Üç yıl boyunca burada kalan Mazzone, söz konusu dönemde Roberto Baggio, Andrea Pirlo, Pep Guardiola, Luca Toni, Stephen Appiah, Igli Tare, Dario Hübner ve Kubilay Türkyılmaz gibi isimlerin forma giydiği mavi beyazlı kulüple adından söz ettirdi. Önceki yıllarda kendini bir türlü gösteremeyen Pirlo’nun yıldızını parlayan Mazzone, Bolgona ve Livorno deneyimlerinin ardından ise 2006 yılında kariyerine son verdi.

İtalya profesyonel liglerinde 1000’den fazla maça çıkarak bu alanda ülkenin zirvesinde yer alan Mazzone, 792 kez ise Serie A’da maça çıkarak bu alanda da lider konumda.

Roberto Baggio, birlikte çalşıtığı en iyi teknik direktörün Carlo Mazzone olduğunu belirtirken Pep Guardiola ise Brescia’daki döneminde Mazzone’den çok şey öğrendiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın