ÇANAKKALE BOĞAZI ORMAN YANGINLARI NEDENİYLE DENİZ TRAFİĞİNE KAPATILDI

0
60

ÇANAKKALE BOĞAZI ORMAN YANGINLARI NEDENİYLE DENİZ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı ile denizcilik hizmetleri şirketi Tribeca, Çanakkale’de devam eden orman yangınları nedeniyle Çanakkale Boğazı üzerindeki deniz trafiğinin çift yönlü olarak durdurulduğunu bildirdi.

Tribeca, “Çanakkale Boğazı’nda deniz trafiği saat 18.45’te bölgedeki yangına müdahale eden uçakların denizden güvenli şekilde su çekebilmesi için çift yönlü olarak askıya alındı” açıklaması yaptı.

Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı da açıklamasında, “Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği çift yönlü olarak geçici askıya alındı” dedi. Bakanlık, yangının deniz kenarına yaklaşması durumunda römorkörlerin devam eden yangınla mücadele operasyonuna ilave destek vermek için müdahaleye hazır olduğunu kaydetti.

Çanakkale Valiliği ise yangınla ilgili olarak, “İlimiz merkez Kayadere köyü civarında çıkan orman yangınına 30 hava aracı ile müdahale edilmesine rağmen yangın rüzgarında etkisi ile büyüme eğilimi göstermiştir. Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köyleri tedbir amaçlı boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu Kız Öğrenci Yurdu’nda misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları da önemlidir” bilgisini verdi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, bölgeye Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 1.328 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 202 arazöz, 30 su tanker ve 64 iş makinesi sevk edildiğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın