ABD AÇIK 2023 TEK KADINLAR ŞAMPIYONU COCO GAUFF

0
75

ABD AÇIK 2023 TEK KADINLAR ŞAMPIYONU COCO GAUFF ABD Açık 2023 tek kadınlar finalinde Aryna Sabalenka’yı mağlup eden Coco Gauff şampiyon oldu. 19 yaşındaki Coco Gauff, ilk Grand Slam şampiyonluğu için dünyanın yeni bir numarası Sabalenka’yı yenerek kazandı.

ABD’li genç tenisci Coco Gauff, dün New York’ta Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-6, 6-3, 6-2’lik setlerle mağlup ederek ABD Açık tek bayanlar şampiyonluğunu elde ederek teniste ilk büyük zaferini gerçekleştirdi.

Coco Gauff, Sloane Stephens’ın 2017 finalinde vatandaşı Madison Keys’i yenmesinden bu yana ABD Açık tek bayanlar şampiyonluğunu kazanan ilk ev sahibi oyuncu oldu. Aynı zamanda 1999’da Serena Williams’tan bu yana New York’ta tekler şampiyonluğunu kazanan ilk Amerikalı genç oldu.

Atılımını gerçekleştirmek isteyen Gauff, 2022 Fransa Açık’ta Iga Swiatek’e yenilmesinin ardından genç yaşta kariyerinin ikinci Grand Slam’inde yer aldı. Geçen ay Cincinnati’de ilk WTA 1000 yarışını kazanarak başarılı bir yükseliş yakaladı.

Maçın açılış salvolarında Sabalenka’nın güçlü zemin oyunu karşısında zorlandı. 25 yaşındaki Sabalenka, Gauff’un servisini üç kez kırarak 40 dakika içinde ilk seti aldı.

Ancak Gauff, ikinci sette destansı bir geri dönüş gerçekleştirdi ve oyunu domine etme konusunda daha kararlı görünüyordu ve Sabalenka’nın agresif yaklaşımını idare ederek ikinci seti 6-3 kazandı ve karşılaşmayı belirleyici bir üçüncü sete taşıdı.

Üçüncü setin başında momentum neredeyse tamamen Gauff’un lehine değişti ve Sabalenka avantajı kaybetmesinden ve oyunun alehine  değişmesinden sarsılmış görünüyordu. Gauff ilk oyunda kırıldı, üçüncü ve yedinci oyunlarda ise galibiyeti garantiledi.

Sabalenka, altıncı oyunda Gauff’un servisini kırarak aldığı molanın ardından kısa bir süre de olsa küçük bir iyileşme sağladı. Ancak Gauff, ilk Grand Slam şampiyonluğunu garantilemek için zaten zarar vermişti ve seti ve maçı kazanmayı başardı.

Gauff :“Evimde kazanmak çok anlamlı”

Neşeli bir Gauff bugünkü maçla ilgili değerlendirmesini sunuyor: “Evimde kazanmak benim için çok önemli ve anlamlı. Şu anda küçük bir şokta olduğumu hissediyorum. Geçen yılki Fransa Açık’da mağlubiyeti beni kesinlikle yaraladı. O anılardan kurtulmak  olayı daha da tatlı hale getiriyor.

“Sonuçlar için dua etmiyorum. Her şeyimi verecek gücü bulmamı istiyorum. Bu an için minnettarım. Dürüst olmak gerekirse söyleyecek sözüm yok” dedi.

“Her şeyimi vermezsem kazanma şansımın olmayacağını biliyordum. Aryna inanılmaz bir oyuncusun ve bir numara olduğunuz için tebrikler. Herkese perde arkasında iyi bir insan olduğunu söylüyorum. Sporu daha iyi hale getirir. Sizi ve ekibinizi tebrik ediyorum” dedi.

Sabalenka:“ Daha güçlü döneceğim”

Umutsuz olduğu açıkça görülen Sabalenka, ödül töreninde düşüncelerini paylaştı:

“Bu yıl çoğu zaman duygularımla başa çıkabildiğim için gurur duyuyorum. Sıralamaya değil kendime odaklandım. Bu senenin en güzel yanı buydu.  Bu arada Coco’yu ve ekibini tebrik etmek istiyorum. Sizler bu unvanı hak ediyorsunuz. Eminim çok daha fazlası gelecektir. Umarım daha nice finallerde oynarız. Umarım bir dahaki sefere farklı bir sonuç olur [gülerek]. Ailem uyanıktı ve izliyordu. Bu sonuç için özür dilerim. Daha güçlü döneceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın