HOLLANDA’DA ÇEVRECİ EYLEMDE 2 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

0
86

HOLLANDA’DA ÇEVRECİ EYLEMDE 2 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Hollanda’da polis, fosil yakıt endüstrisine yönelik devlet sübvansiyonlarının sona erdirilmesi talebiyle Cumartesi günü bir otoyolda protesto gösterisi düzenleyen binlerce iklim aktivistini dağıtmak için tazyikli su kullandı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı

Protesto eylemi için 10 binden fazla kişi, yetkililerin uyarılarına rağmen hükümet merkezine giden ana trafik arterini trafiğe kapattı. Göstericiler, A12 otoyolu boyunca Lahey’e doğru yürüyüşe geçti.

Polis yaptığı açıklamada, aralarında 18 yaşından küçük çocukların da bulunduğu 2 bin400 protestocuyu gözaltına aldığını belirtti. Tazyikli suyla müdahale ya da gözaltı işlemleri sırasında herhangi bir yaralanma vakası meydana gelmedi.

Etkinliği düzenleyen Extinction Rebellion isimli grup, Hollanda hükümeti petrol ve gaz endüstrisini sübvanse etmek için kamu fonlarını kullanmayı bırakana kadar protestolara devam edeceğini açıkladı.

Aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu kalabalık “Denizler yükseliyor, biz de yükseliyoruz” sloganları attı. Hollanda küresel ısınma etkisi nedeniyle buzulların erimesi sonucu yükselen deniz suları nedeniyle risk altındaki ülkelerden biri olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın