KKTC TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI“BADEM SELEKSİYONU VE GEN KAYNAKLARI MUHAFAZA PROJESİ” YÜRÜTÜLMEKTEDİR

0
60

KKTC TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI“BADEM SELEKSİYONU VE GEN KAYNAKLARI MUHAFAZA PROJESİ” YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Tarım Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın sosyal medya hesabında yapılan açıklamada bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi:

Bakanlık:”Bakanlığımızın bitkisel genetik mirasımıza verdiği önem çerçevesinde Tarımsal Araştırma Enstitüsü Dairemiz personellerinden Dr. Yeşim Rehber Dikkaya tarafından yürütülen “Badem Seleksiyonu ve Gen Kaynakları Muhafaza Projesi” kapsamında ülkemiz genelinde yürütülen taramalar kapsamında verim ve kalite yönünden ön plana çıkan çeşitlerimizin tespitine yönelik arazi çalışmaları yürütülmüştür.

Projenin kapsamında Kuzey Kıbrıs’taki badem genotiplerinin özellikleri belirlenip en iyi ve birbirinden farklı olanlar seçilerek çiçeklenme zamanı birbirinden farklı olduğu görülen badem ağaçları işaretlenerek çağla zamanı çağla kaliteleri incelenmiş olup olgunluk sonrası meyvede pomolojik analizleri yapılmaya başlanmıştır. İç badem randımanı, kırılma durumu ve tat gibi birçok özellik incelenecektir.

Genetik materyalin korunması amacı ile de Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde bir Badem Genetik Kaynakları Koruma Parseli kurulacaktır.”

Bir Cevap Yazın