BİLİM-TEKNOLOJİ

YOĞUN İLGİ GÖSTERİLEN ELEKTRİKLİ ARAÇLARI ALMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Türkiye’de satışları hâlâ sınırlı da olsa, elektrikli araçlara yönelik ilginin arttığı görülüyor. Peki elektrikli araç alırken nelere dikkat etmek gerekir? Diğer araçlara kıyasla önemli olan unsurları nelerdir?

Dünyada ve Türkiye’de elektrikli araç satışları hızla artarken 2030’a kadar Türkiye’de yollarda 1 milyona yakın aracın yollarda olması bekleniyor. Peki elektrikli araç alırken nelere dikkat edilmeli? Tüketiciler elektrikli araç alırken hangi özelliklere bakmalı?

1- Elektrikli araçlarda alım gücüne bağlı olarak fiyatının uygun olması gerekiyor. Bugün Türkiye’de satılan elektrikli araçların fiyatları 350-400 bin liradan başlayıp 3-4 milyona kadar yükseliyor. Öncelik fiyat dedik ama ABD’de ve Avrupa’da en önemli konu menzil. Daha uzun menzil yapan araçlar daha çok tercih ediliyor. Tüketicilerin elektrikli aracı nasıl kullandıkları önemli. Sürekli şehir içinde seyahat eden biri için 300-400 km menzil çok yeterli. İşi sürekli şehir dışına gidip gelmeyi gerektirenler menzili daha yüksek otomobillere bakmak durumundalar.

2- Siz normalde içten yanmalı benzinli otomobillerde istasyona gidip kısa sürede depoyu dolduruyorsunuz ve ardından 600-700 km yol yapabiliyorsunuz. Tabii elektrikli otomobillerde bu biraz daha sıkıntılı. Özellikle uzun menzil istenmesinin sebebi şehirlerarası yolculuk yaparken şarj etme olasılığını biraz düşürmek. Çünkü şarj etmeye kalktığınız zaman 30-40 dakika vakit alıyor. Ama yeni teknolojilerle geliyor.

3- Elektrikli araçlar çok hızlı 100 km’ye çıkabiliyor. Bu sebeple de fren sistemleri oldukça önemli. Sonuçta petrole bağlı içten yanmalı bir motor yok. Elektrik motoru var bu elektrik motoru da gücünü bataryalardan alıyor. Bu araçlar çok yüksek bir torka sahip oldukları için sınırsız güç vardır. İçten yanmalı bir otomobil gibi hızlanabilir. 0’dan 100 km hıza 3 saniyede çıkan elektrikli araçlar var. Özellikle elektrikli otomobillerde fren bu noktada önem kazanıyor. Ardından bir diğer konu aracın lastikleri. Araçlarda ağırlığını kaldırması sürtünmeyi keskinleştirmesi gerektiği için lastiklerin kalitesi önem taşıyor. Bu yüzden de lastik firmaları da yavaş yavaş elektrikli otomobiller için mukavemeti daha yüksek lastikler üretmeye başladılar.