ÇEVRE


TORKUL YAYLASI MUHTEŞEM GÜZELLİĞİ İLE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

DÜZCE ŞEHİR MERKEZİNE 34 KİLOMETRE UZAKLIKTA OLAN TORKUL YAYLASI VE GÖLETİ, KAMP SEVERLERİN UĞRAK NOKTASI OLDU. MUHTEŞEM GÜZELLİKLERİN YER ALDIĞI TORKUL YAYLASI VE GÖLETİ HAVADAN DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ (ALİ YILDIZ – ENES BEKTAŞ/DÜZCE-İHA)

TORKUL YAYLASI MUHTEŞEM GÜZELLİĞİ İLE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Düzce şehir merkezine 34 kilometre uzaklıkta olan Torkul Yaylası ve göleti, kamp severlerin uğrak noktası oldu. muhteşem güzelliklerin yer aldığı Torkul Yaylası ve Göleti havadan drone ile görüntülendi.

Düzce şehir merkezine 34 kilometre uzaklıkta olan Torkul Yaylası ve göleti, kamp severlerin uğrak noktası oldu. Muhteşem güzelliklerin yer aldığı Torkul Yaylası ve göleti havadan drone ile görüntülendi. Korona virüs salgını sonrasında başlayan normalleşme süreci ile birlikte kamp severler de doğa ile buluşmaya başladı. Türkiye’nin yayla cenneti olarak tabir edilen Düzce’de de birçok yaylada kamp severler tarafından kamplar kuruldu. Düzce şehir merkezine 34 kilometre uzaklıkta bulunan Torkul Yaylası ve göletine de kamp severler yoğun talep gösteriyor. Göletin çevresi yeşilin her tonunu barındırması ile muhteşem bir doğa harikası olarak havadan drone ile görüntülendi.

Denizden bin 250 metre yükseklikte bulunan Torkul Yaylası içerisinde volkanik çöküntüden oluşan 5 bin metrekare alana sahip bir gölet bulunuyor. Gölet çevresinde bulunan kayın, köknar, gürgen, kestane, akçaağaç, karaçam gibi ağaçların panoramik görüntüsü eşliğinde, piknik, olta balıkçılığı, foto-safari, çadır kampı gibi aktiviteler yapılırken, Torkul ve Odayeri yaylaları arasındaki 6 kilometrelik mesafede trekking turları gerçekleştiriliyor.


DEV KAPLUMBAĞANIN KUŞ AVLAYIP YEDİĞİ İLK KEZ BELGELENDİ

Otçul bilinen kaplumbağaların Seyşel Adaları’nda yaşayan dev bir türü, ilk kez yavru kuş avlayıp yerken görüntülendi. Kamuoyunda otçul olarak bilinen kaplumbağaların Galapagos ve Seychelles (Seyşel) Adaları’nda yaşayan dev türleri üzerinde yürütülen bir araştırma sırasında dev bir kaplumbağanın yavru bir kuşu avlayıp mideye indirirken görüntülenmesi şaşkınla karşılandı.

Current Biology’de yayımlanan Anna Zora ile Justin Gerlach’ın yürüttükleri araştırmada, Şeyşeller’de dev bir kaplumbağanın yavru bir kuşu yediğini gösteren videoya yer verildi. Dev kaplumbağanın saldırı beklemeyen deniz kırlangıcı yavrusuna saldırıp afiyetle yediği videonun, herhangi bir vahşi kaplumbağa türünde kasıtlı avlanmanın ilk belgesi olduğu belirtildi. Sözkonusu videoyu Temmuz 2020’de çektiğini belirten Frégate Adası’nın yaban yaşamı koruma yöneticisi Anna Zora, “Kaplumbağanın tuhaf şekilde hareket ettiğini görünce durdum ve izlemeye başladım ve ne yaptığını fark edince filme çektim” dedi.

“Bu daha önce vahşi kaplumbağalarda görülmemiş tümüyle beklenmedik bir davranış” diye ekleyen Cambridge Üniversitesi’nin Zooloji Müzesi araştırmacısı ve Peterhouse Araştırmaları Direktörü Justin Gerlach, şunları söyledi: “Dev kaplumbağa, yavru kuşu bir kütük boyunca takip etti, sonunda civcivi öldürüp yedi.

Kaplumbağa normal yürüme hızında hareket ettiğinden çok yavaş bir karşılaşmaydı – tüm etkileşim yedi dakika sürdü ve oldukça korkunçtu.” ‘Avcılıkta deneyimli’ Kaplumbağanın kuşa doğru hareket şeklinin bu eylemde ‘deneyimli’ olduğunu gösterdiği değerlendirmesini yapan Gerlach, şöyle konuştu:

“Çok bilinçli hareket ediyor – sadece ortalıkta dolaşmıyor, kuşa bakıyor ve doğrudan ona yürüyor, açıkça bir şey yapmaya niyetli. Bu bana kasıtlı olarak yaptığını gösteriyor. Ne yaptığını biliyor, bunu daha önce de yaptı.” Protein ve kalsiyum ihtiyacı:Kaplumbağaların vejeteryan olduğunun düşünülmesine rağmen fırsatçılık yapıp hayvan leşi, kemik ve salyangoz kabukları yediğinin görüldüğünü, bunu protein ve kalsiyum almak için yaptığını aktaran İngiliz araştırmacı,

“Ama bu, yemek için kasten öldürdüklerine dair ilk video kanıtı” dedi. Ancak ekip, bu tür davranışların kaplumbağalar arasında ne kadar yaygın olduğunu kesin olarak söyleyemeyeceklerini ve bu konuda daha fazla araştırma yapmayı planladıklarını söyledi.


İZMİT KÖRFEZİ’Nİ KİRLETEN GEMİYE 3,4 MİLYON LİRA CEZA UYGULANDI

Kocaeli’de yapılan denetimlerde İzmit Körfezi’ni kirlettiği tespit edilen gemiye 3 milyon 411 bin lira ceza uygulandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri, gece denetimleri sırasında İtalyan bandralı Ro-Ro gemisinin kirliliğe sebebiyet verdiğini tespit etti.

Geminin bağlı bulunduğu Gölcük ilçesindeki liman çevresinde Büyükşehir Belediyesi ekiplerince güvenlik önlemleri alındı, gemi etrafına güvenlik bariyeri ve sosis petler çekilerek kirliliğin yayılması önlendi.

Ekiplerce İzmit Körfezi’nde kirliliğe neden olan İtalyan bandıralı “Grande Portogallo” isimli gemiye, 3 milyon 411 bin lira ceza kesildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi deniz uçağıyla sabah yapılan denetimlerde, ekiplerce alınan önlemlerle deniz yüzeyi temizlendi ve petrol türevi kimyevi maddeden arındırıldı.(A.A.)