Perşembe, Eylül 28, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaHABERLERABD'Lİ SENATÖR MENENDEZ: “AMACIM SON TÜRK ASKERİNİN KIBRIS ADASINDAN AYRILDIĞINI GÖRMEK.” dedi.

ABD’Lİ SENATÖR MENENDEZ: “AMACIM SON TÜRK ASKERİNİN KIBRIS ADASINDAN AYRILDIĞINI GÖRMEK.” dedi.

Çelik: “MENENDEZ, TÜRK ASKERİNİN KIBRIS’TAN AYRILDIĞINI GÖRMEYECEK.”

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez’e; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’ndan sert tepki.

ABD’li senatör Robert Menendez, “Amacım son Türk askerinin Kıbrıs adasından ayrıldığını görmek” dedi. KKTC’den yapılan açıklamada, “Menendez’in sarf ettiği sözler KKTC için yok hükmündedir” denildi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret etti. ‘III. Makarios Büyük Haç Nişanı’ ödülü verilen Demokrat Partili senatör, ziyareti sırasında Kıbrıs Başpiskoposu II. Chrysostomos, Parlamento Başkanı Annita Dimitriou, Bakanlar Kurulu’nun mevcut ve eski üyeleri, diplomatik temsilcilerle görüştü.

Menendez, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’a ve ilişkimize olan bağlılığım derin ve köklüdür, ABD Senatörü olduğum sürece de devam edecektir. Amacım son Türk askerinin Kıbrıs adasından ayrıldığını görmek” ifadelerini kullandı.

‘SÖZLERİ, KKTC İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR’

Menendez’in sözlerine yazılı bir açıklama ile cevap veren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, şu ifadeleri kullandı: “ABD senatörlerinden Bob Menendez’in dün Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından ‘III. Makarios Büyük Haç Nişanı’ ile ödüllendirilmesi töreninde yaptığı konuşmada ‘son Türk askerinin Ada’dan ayrıldığını görme’ hedefine ilişkin açıklamasını şiddetle kınıyoruz.

ABD Senatosu’nda ana vatan Türkiye ve KKTC aleyhine birçok karar tasarısının hazırlanmasına öncülük eden, Türk düşmanlığı ile nam salmış Senatör Menendez’in, ABD’de mukim Rum-Yunan derneklerinin desteğiyle kazandığı seçimin borcunu ödeme gailesi ile sarf ettiği sözler KKTC için yok hükmündedir.”

Çelik: “Menendez, Türk askerinin Kıbrıs’tan ayrıldığını görmeyecek.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’li Senatör Bob Menendez’in Güney Kıbrıs’ta düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, amacının “Son Türk askerinin Kıbrıs’tan ayrıldığını görmek olduğu”na yönelik sözlerinin sorulması üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs’ta barışın teminatı olmaya devam edeceğini kaydetti.

Çelik “Menendez, Türk askerinin Kıbrıs’tan ayrıldığını görmeyecek, göremeyecek. Yanlış bir hayal kuruyor. Türk Silahlı Kuvvetleri orada barışın teminatıdır, orada boş yere bulunmuyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barış Harekatı çerçevesinde oraya niçin çıktığını, bugün orada varlığının ne anlama geldiğini herkes, bütün dünya çok iyi biliyor. Durduk yere ‘Türk Silahlı Kuvvetleri oradan çekilsin.’ demek ‘Rumlar Kıbrıs’ı işgal etsin.’ demektir. Eski EOKA gibi ‘Katliam örgütleri yeniden ortaya çıksın.’ demektir.” dedi.

Yapılan bir futbol maçında ya da basit bir ziyarette bile Rum kesiminde insanların şiddette maruz kaldığına dikkati çeken Çelik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’ta barışın teminatı olmaya, Kıbrıs davasının korunmasına katkı sağlamaya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güvenliğine katkı sağlamaya devam edeceğini vurguladı.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Lefke Avrupa Üniversitesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: