İSTANBUL İSTİKLAL CADDESİ’NDE BOMBALI SALDIRI: 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 81 YARALI VAR

0
60

İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde bir bombalı saldırı meydana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan TSİ 16:20 civarında gerçekleşen olayda ‘terör kokusu’ olduğunu söyledi.

Yetkililer olay yerinde 4 kişi, hastanede ise iki kişinin daha kaybettiğini söylüyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaralı sayısının 81’e yükseldiğini, 2 kişinin durumunun ağır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada “Kesin olarak bu terördür dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, valimin bize aktardığı ilk bilgi burada bir terör kokusu var. Şu an itibarıyla ilk tespitler oradaki kaçışmalar vesaire falan, bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında” diye konuştu.

Pazar günü ve havanın sıcak olması nedeniyle cadde oldukça kalabalıktı. Polis olay sonrası bölgeyi kordon altına aldı. İstiklal Caddesi tamamen kapatıldı. İstanbul Valisi Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da olay yerine gitti.

İmamoğlu patlamanın sebebine yönelik soruya “Farklı ihtimaller üzerinde çalışmalar sürüyor. Bütün bunları açıklama konusunda yetkili merci emniyettir. Biz de süreci buradan takip ediyoruz” diye konuştu. Türk Kızılayı çevre hastanelere kan sevkiyatı yapıldığını, şu an için kan ihtiyacı bulunmadığını açıkladı.

RTÜK “İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirilmiştir. Tüm medya kuruluşlarımızın dikkatine önemle sunulur” açıklaması yaptı.

Olay yerine giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldığını ve sekiz Cumhuriyet savcısı ile iki Cumhuriyet Başsavcı vekilinin görevlendirildiğini duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü, “Provokatif içerikli paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 25 hesap” için hukuki işlem başlatıldığını duyurdu.

Beşiktaş – Antalyaspor maçı ertelendi:

Fikstüre göre bu akşam 20:00’de Vodafone Park’ta oynanacak olan Beşiktaş – Antalyaspor karşılaşması da ertelendi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) “İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlama sonrasında TFF Yönetim Kurulu yaptığı değerlendirme sonucunda, Vodafone Park’ta bu akşam saat 20.00’de oynanması gereken Beşiktaş – Fraport TAV Antalyaspor karşılaşmasını ileri bir tarihe ertelemiştir” açıklamasını yaptı.

Netblocks: Türkiye’de sosyal medyaya erişim yavaşlatıldı:

Küresel internet erişimini takip eden Netblocks oluşumu, patlamanın ve yayın yasağının ardından Türkiye’de Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter’a erişimin yavaşlatıldığını ya da bazı internet sağlayıcılar tarafından tamamen durdurulduğunu aktardı.

Bir Cevap Yazın