GÜNEŞ ENERJİSİNDE VERİMLİLİK REKORU

0
70

Berlin’deki ekip yarış halindeki perovskit ve silikonu bir araya getirdi. Güneş panellerinde verimlilik rekoru Almanya’da kırıldı. Araştırma enstitüsü Helmholtz Zentrum Berlin’deki (HZB) bir ekip, geliştirdiği ı güneş hücresinde yüzde 32,5’lik verim yakaladı.

Güneş paneli ve hücrelerinde uzun süredir silikon kullanılıyor. Düşük maliyet, dayanıklılık ve kabul edilebilir verimlilik özellikleri taşıyan silikon, endüstrinin standardı olarak kabul ediliyor.

Ultra yüksek hızlı iletişimden yenilenebilir enerji üretimine kadar bir dizi endüstriyi dönüştürme potansiyeliyle dikkat çeken perovskit de silikonla yarışıyor.

Halihazırda bu iki malzemeden üretilen farklı tür güneş panelleri endüstride rekabet halinde.

Ancak HZB’deki araştırmacılar geliştirdikleri güneş hücresinde iki malzemeyi birlikte kullandı. perovskit ve silikon bazlı güneş hücresinde yüzde 32,5’lik verim elde edildi.

Bu hücre, güneş spektrumunun farklı kısımlarını toplayabilmesi sayesinde her iki malzemeden daha verimli bir performans sergiliyor. Perovskit mavi ışığı, silikon kırmızı ve kızılötesi dalga boylarını daha iyi yakalıyor.

Rekor, ABD Enerji Bakanlığı’nın Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın hazırladığı fotovoltaik teknolojilerin verimlilik tablosunda ilk sıraya yerleşti. Bir önceki rekorun sahibi, temmuzda yüzde 31,25 verimliliğe ulaşan İsviçre’deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne’da çalışmalarını sürdüren ekipti.

Bir Cevap Yazın