ANKARA’DAN RUM KESiMiNE GERiLiMi ARTTIRMA SUÇLAMASI

0
73

Türkiye, Doğu Akdeniz’de İtalyan ve Fransız enerji şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumun ada açıklarında doğalgaz kaynakları bulmasının ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni gerilimi arttırmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kıbrıs’ın doğalgaz faaliyetlerinin tek taraflı yürütüldüğünü ve Kıbrıs’taki Türkler’in haklarının ihlal edildiğini söyledi.

Bilgiç, “Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığımızda hiçbir ülkenin, şirketin veya geminin iznimiz olmadan hidrokarbon arama, çıkarma faaliyetinde bulunması söz konusu değildir” diye konuştu.

Bilgiç, Doğu Akdeniz’de gerginliğin tırmandırılmasının hiçbir tarafın yararına olmayacağını söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanlığı, İtalya’nın Eni ve Fransa’nın TotalEnergies şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumun Çarşamba günü Kıbrıs açıklarında yeni doğalgaz kaynakları bulduğunu açıklamıştı.

İki şirket ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanlığı’nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, 6.Parsel olarak bilinen açık deniz alanındaki Zeus-1 kuyusunda tahmini 2-3 trilyon fit küp doğalgaz bulundu.

Türkiye, Kıbrıs’ın doğalgaz arama programını kıta sahanlığı tartışmaları nedeniyle sık sık eleştiriyor.

Kıbrıs’ın uluslararası alanda tanınan Rum yönetimi, adanın tamamını temsil ettiğini söylüyor ve iddiaları reddediyor.

Türkiye, Kıbrıs’taki Rum yönetimini tanımıyor. İki taraf arasında barış çabaları geçmiş yıllarda başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Doğu Akdeniz’de son on yılda doğalgaz bulunması, bölgeyi Avrupa için alternatif bir enerji kaynağı haline getirdi. Ancak doğal kaynaklar üzerindeki hak iddiaları, komşu ülkeler arasında anlaşmazlıklara neden oluyor.

Bir Cevap Yazın