RUS ŞİRKETTEN UKRAYNA’YA GÖNDERİLECEK BATILI TANK VE UÇAKLARI VURANLARA PARA ÖDÜLÜ

0
34

Rus şirketi Fores, Ukrayna’ya gönderilen Batılı tanklarını vuran ya da ele geçiren ilk askere 72 bin Dolar (5 milyon Ruble) para ödülü vereceğini duyurdu.

Urallar’da enerji endüstrisi için ekipman üreten firma, Alman yapımı Leopard 2 ve ABD yapımı Abrams tankları hedef gösterdi.

ABD yapımı Abrams tankları

NATO’nun Ukrayna’ya “sınırsız” miktarda silah pompaladığını ve çatışmayı tırmandırdığını söyleyen Fores,  ayrıca Ukrayna’ya Batı yapımı savaş uçakları verilmesi durumunda onları vuranlara da 215 bin Dolar (15 milyon Ruble) ödül vereceğini kaydetti.

ABD, Almanya ve diğer bazı Avrupa ülkeleri, Ukrayna’nın askeri kapasitesini arttırmaya yardımcı olmak için önümüzdeki birkaç ay içinde Kiev’e savaş tankı göndermeyi planladığını duyurdu.

Alman yapımı Leopard 2

Bu adımı ‘tehlikeli’ olarak değerlendiren Kremlin, Ukrayna’ya gönderilen tankların ‘yanacağı’ açıklaması yaptı.  Fores, Batılı tanklara yönelik saldırılar için de askerlere 7 bin 200 Dolar ödeneceğini kaydetti.

Batılı ülkelerin söz verdiği tankların Ukrayna’ya ulaşmasının birkaç ayı bulabileceği belirtiliyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya verdiği askeri desteği daha da güçlendireceğini ve Leopard 2 ana muharebe tankları sağlamaya karar verdiklerini açıklamasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 31 Abrams tankının verileceğini duyurdu.

Bazı Avrupalı ülkeler de ellerindeki Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya sevk etmeye hazır olduklarını bildirmişti. Ukrayna, F-16 uçağı istiyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından yapığı açıklamada ismini açıklamadığı bir Avrupalı yetkili ile Ukrayna’ya F-16 tedariki konusunu görüştüğünü duyurdu.

Kuleba, bu yetkilinin kendisine F-16 sağlama konusunda çalışmaya başlayacağını teyit ettiğini vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de 20 Ocak’ta NATO savunma bakanlarına video bağlantısı ile yaptığı konuşmada tank sevkıyatını hızlandırma talebinin ardından gelecekte de uzun menzilli füzeler ve F-16’lar alabilmeyi ümit ettiğini söylemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı yüzlerce Batı menşeli silahı imha ettiğini bildirirken, Kiev yönetimi iddiaları reddediyor.

Ukrayna, daha önce Rusya’nın, ülkeye teslim edilenden daha fazla ABD yapımı HIMARS roketatar rampasını imha ettiğini iddia ettiğini açıklamıştı.

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silahlar Kiev’in Rus güçlerinin işgal ettiği bazı topraklardan geri çekilmesine yardımcı olmuştu.

Bir Cevap Yazın