FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI SAULI NIINISTO :“İSVEÇ’IN ONAYLANMASI GECİKSE DE NATO’YA ÜYE OLACAĞIZ”

0
40

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI SAULI NIINISTO :“İSVEÇ’IN ONAYLANMASI GECİKSE DE NATO’YA ÜYE OLACAĞIZ”…

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto bugün yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği yolunda “el ele” ilerlediklerini söyledi.

Öte yandan Niinisto, iki İskandinav ülkesinin başvurularını onaylama kararının Türkiye’ye ait olduğunu ekledi.

İsveç ve Finlandiya, geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra NATO’ya katılmak için başvurdu. Ancak İsveç, Türkiye’den beklenmedik itirazlarla karşılaştı.

Stockholm’ü Türkiye’nin terörist olarak gördüğü kişileri barındırmakla suçlayan Ankara, İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmak için bir adım olarak bu kişilerin iadesini talep etti.

Niinisto, “Kendi kontrolumuz altındaki konular için el ele ilerliyoruz” dedi. Öte yandan Niinisto, “Onaylama bizim elimizde değil” diye ekledi.

İsveç hükümetinin Stockholm dışındaki yazlık binasında İsveç ve Norveç başbakanlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Niinisto, İsveç’in başvurusu gecikse bile Finlandiya’nın onaylanması halinde ittifaka katılma yolunda devam edeceğini söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı ayrıca, 28 Şubat’ta oylanması planlanan NATO üyelik başvuru tasarısını milletvekilleri tarafından kabul edilmesi halinde imzalayacağını söyledi.

NATO’nun 30 üye ülkesinin parlamentoları başvuruyu onayladığında, İsveç’in katılımı gecikse bile Finlandiya üye olacak.

Niinisto, “Türkiye ve Macaristan, Finlandiya’yı onaylarsa, talep ettiğimiz gibi NATO üyesi olacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın