AVRUPA’DA DARK WEB BASKINI: 288 GÖZALTI

0
169

AVRUPA’DA DARK WEB BASKINI: 288 GÖZALTI…

Avrupa Polis Teşkilatı olarak bilinen Europol, “karanlık internet” veya “derin internet” olarak da bilinen dark web üzerinden uyuşturucu satışı yapan 288 şüpheliyi yakaladı.

Europol, Avurpa Birliği genelinde uyuşturucu ticaretine darbe vurmak için Monopoly Market operasyonu yaptı. İnternetin Google gibi arama motorlarında gözükmeyen ve yalnızca bağlantı adreslerini bilen kişiler, Tor gibi özel tarayıcılar ile dark web sitelerine erişim sağlayabiliyor.

İki yıl önce çökertilen küresel karaborsa ve kaçakçılık sitesi İpek Yolu’ndan sonra, dark web uyuşturucu ticaretinde zirveye oturan Monopoly Market, tüm dünyada emniyet güçlerinin radarına takıldı.

Europol, Avrupa’da Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda ve Polonya’da operasyon yaparken, Europo ile Anlaşmalı İngiltere, ABD, İsviçre ve Brezilya’da da eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Toplam 288 şüpheli gözaltına alındı. Farklı döviz birimlerinden toplam 51 milyon Euro değerinde nakit para ele geçirildi. Baskınlar sırasında 117 ateşli silaha, aralarında metamfetamin, kokain, MDMA, LSD ve ekstazi bulunan 850 kilogramlık uyuşturucuya el konuldu.

İKİ YILLIK OPERASYON

İpek Yolu adlı dark web kaçakçılık sitesinin çöküşünden sonra, hackerlar ve uyuşturucu tacirlerinin yeni uğrak yeri Monopoly Market oldu.

Alman siber polisleri, dark webin bilgileri sır gibi saklanan bu sitesinin veri tabanını 2021’de ele geçirdi. Daha sonra siber takip başladı ve Europol tarafından fiziki takip olarak devam etti.

İki yıllık takibin neticesinde şüpheliler ve satıcılar tespit edildi.

Bir Cevap Yazın