KTOEÖS:” KABUL ETMİYORUZ!”

0
73

KTOEÖS:” KABUL ETMİYORUZ!”

Değerli Basın Emekçilerimiz, Öğretmenlerimiz ve Halkımız

Geçtiğimiz yıl öğretmene rağmen yüksek danışmadan geçirilip, Mecliste ivediliği alınarak bekleyen öğretmenler yasası değişiklik önerisinin komitede görüşülmesi gündeme geldiği andan itibaren grev ve eylemlerle tavrımızı ortaya koyduk. Günlerdir sokaktayız. Eylemdeyiz. Bize, haklarımıza, onurumuza ve sendikamıza yapılan saldırılara karşı direniyoruz ve direnmeye devam edeceğiz.

Grev ve eylemlere katılarak kararlılığını gösteren ve mücadeleye katkı koyan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Hedefleri, hem özlük haklarıyla hem toplumsal haklarla mücadelede başı çeken öğretmenin haklarını gasp ederek dize getirmektir. Öğretmenin örgütünü, sendikasını zayıflatmak, bölmek, etkisiz hale getirmektir. Biliyoruz ki, talimatla yapılmak istenenin eğitimle hiçbir ilgisi yoktur. Hedefleri özelde öğretmen, genelde toplumumuzdur, toplumumuzun geleceğidir. Eğitimin ne halde olduğunu hep birlikte gördük, görüyoruz, yaşadık, yaşıyoruz.

6 Şubat depreminin üzerinden üç aydan fazla bir süre geçti. Depremde yaşanan kayıplar bizleri derinden üzmüştür. Bir kez daha dile getirmek ve sabırlar dilemek isteriz. Depreme karşı risk taşıyan okullarımızın hala daha karot testleri ile dayanıklılık tespitleri yapılmamıştır. Yıkılması gerektiği aylarca öncesinden net olan bazı okullarımızda dahi ihale işlemleri yapılmamış, çivi dahi çakılmamıştır. Hala daha eylülde bu okullarımız ne yapacak? Nasıl açılacak? Kimse bilmemektedir.

Bina, altyapı, donanımla ilgili sorunların yanında, kalabalık ve seneye daha da kalabalık olması beklenen sınıflar, okullara ayrılmayan bütçeler, okul güvenlikleri, Türkçe bilmeyen yabancı öğrenciler, disiplin tüzüğü, sınıf geçme tüzüğü gibi bazı tüzükler ve eğitimde daha birçok sorun varken Eğitim Bakanlığı veya hükümet bırakın çözümler üretmeyi, tüm sorunları yok sayıp bir kenara koymaktadır. Eğitim Bakanlığı veya hükümet sorunların üzerini örterek öğretmene saldırmakta ve toplum önünde öğretmeni itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.

Kabul etmiyoruz!

Sayın Bakan, hükümet yetkilileri ve tüm siyasiler bilmelidirler ki, öğretmen kararlıdır ve direnecektir. Gerekirse hiçbir faaliyeti, töreni, sınav hazırlıklarını, sınavları yapmayacak, notları söylemeyecek, karne ve diploma vermeyecek, eylülde okulları açmayacaktır. Gerekirse dayatanlara, talimat alanlara karşı sokakta dimdik ayakta duracaktır.

Bu mücadele hepimiz içindir. Çocuklarımız, gençlerimiz ve geleceğimiz içindir. Eğitimdeki sorunlara çözüm üretmek yerine kaosu derinleştirmek isteyen, eğitimi ticari mala dönüştüren, çocuklarımızı çadırlara mahkûm eden, eğitim gailesi olmayan öğretmene saldırmayı, dayatmalarla gaspları kendilerine şiar edinmişlere karşı mücadeleye devam edeceğiz. Bilinmelidir ki, bugün öğretmen kaybederse yarın tüm toplum kaybedecektir.

Bu nedenle velilerimiz de toplumun tüm kesimleri de sesimizi duymalı ve mücadelemize destek vermelidir.

Talimatı verenler ve alanların hedefinin ne olduğunu biliyoruz. Özelde öğretmen ve örgütü genelde toplumumuzdur.

Ancak bilinmelidir ki vazgeçmeyeceğiz, susmayacağız, tek yumruk olarak bize saldıranlara gerekli dersi vereceğiz.

22.05.2023 Pazartesi günü saat 12.00’da okul temsilcilerimiz ve kurullarımız düzeyinde KTÖS’le birlikte Eğitim Bakanlığına siyah çelenk konacaktır.

Saygılarımızla,

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)

 

Bir Cevap Yazın