ALMANYA: AŞIRI SAĞCI AFD’NIN OYLARINDAKİ REKOR ARTIŞ ANA AKIM PARTİLERİ ALARMA GEÇİRDİ

0
179

ALMANYA: AŞIRI SAĞCI AFD’NIN OYLARINDAKİ REKOR ARTIŞ ANA AKIM PARTİLERİ ALARMA GEÇİRDİ

Almanya’da aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisine olan destek rekor seviyede artarak Başbakan Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi ile aynı düzeye ulaştı

Almanya’da aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisine olan destek rekor düzeye ulaştı.

Kamu yayıncısı ARD için yapılan DeutschlandTrend anketine göre, AfD’ye seçmen desteği yüzde 18 ile Başbakan Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi ile aynı seviyede.

2021 seçimlerinde Scholz’un partisi yüzde 25,7, AfD yüzde 10,3 oy almıştı.

Ana muhalefetteki Hıristiyan Demokratları milletvekili Norbert Roettgen, anketi “bir felaket” ve “merkezdeki tüm partiler için bir alarm sinyali” olarak nitelendirdi.

AfD’nin artan desteğinin tüm demokratik partileri alarma geçirmesi gerektiğini söyleyen Hıristiyan Demokrat Serap Güler de “Bunu hızlı bir şekilde değiştirmek için sorumluluk taşıyoruz” dedi.

Sosyal Demokratların üyesi Sawsan Chebli, anketlerin yayınlanmasının ardından attığı twittır mesajında: “AfD yüzde 18’de. Millet, uyanın artık!” şeklinde yazdı.

“1920’ler ve 1930’lar gibi”

AfD ve diğer kurumlar, aşırılık yanlılarıyla olan bağları nedeniyle ülkenin iç istihbarat teşkilatı BfV tarafından mercek altına alındı.

Kurumun başkanı geçtiğimiz günlerde, Nazi diktatörlüğüyle doruğa ulaşan siyasi aşırılık ve otoriterliğin yükseldiği 1920’ler ve 1930’lar ile günümüz arasında “şaşırtıcı paralellikler” olduğu uyarısında bulundu.

“Merkez partiler, hayal kırıklığı”

Son ankette AfD’yi destekleyenlerin yaklaşık üçte ikisi, bunu aşırı sağın politikalarından ikna oldukları için değil, ana akım partilerden duydukları hayal kırıklığı nedeniyle yaptıklarını ifade etti.

AfD’nin önümüzdeki yıl Almanya’nın doğusundaki üç eyalet seçiminde birinci parti çıkma şansı yüksek görülüyor.

AfD, DeutschlandTrend anketinde en son Eylül 2018’de, dönemin Başbakanı Angela Merkel’in koalisyon hükümeti için zorlu bir dönemde yüzde 18’e ulaşmıştı.

Hükümet, yüksek göç rakamları ve ülkedeki milyonlarca ev ısıtma sisteminin değiştirilmesine yönelik tartışmalı bir planın yanı sıra Almanya’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri yardıma kamuoyu desteğini arttırmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Bir Cevap Yazın