TÜRKİYE’DEN ABD’YE GÜNEY KIBRIS KARARI KONUSUNDA KINAMA

0
77

TÜRKİYE’DEN ABD’YE GÜNEY KIBRIS KARARI KONUSUNDA KINAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla, ABD yönetiminin Güney Kıbrıs Rum Yönetim’ne yönelik silah ambargosunu kaldırma kararının süresini uzatması kınandı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ilk olarak 2020 yılının Eylül ayında alınan kararla Rum Kesimi’ne yönelik silah ambargosunun kaldırılması kararının aldındığı, kararın kapsamının 2022 yılında genişletildiği hatırlatıldı. Bakanlık açıklamasında Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tepkisine destek verdiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda vermiş olduğu haklı tepkiyi tümüyle destekliyoruz. ABD’nin son dönemde Kıbrıs Türk tarafının hilafına bölgede attığı çeşitli denge bozucu adımların, bu ülkenin Kıbrıs Adası’nda uzun yıllarca muhafaza ettiği tarafsız konumunu zedelediğine ve Kıbrıs meselesine adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmasına engel teşkil ettiğine KKTC ile birlikte pek çok defa işaret ettiğimizi bu vesileyle hatırlatmak isteriz” denildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı Washington yönetimini Kıbrıs konusundaki politikalarını gözden geçirmeye çağırdı.

Bakanlık “ABD’yi, bölgedeki istikrar bakımından riskler barındıran sözkonusu politikalarını gözden geçirmeye bir kez daha davet ediyoruz.Türkiye, garantör devlet sıfatıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu her daim temin etmeyi sürdürecektir” ifadelerini kullandı

Bir Cevap Yazın