GUTERRES: “KIBRIS’TA BM GÜÇLERİNE YAPILAN SALDIRI ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE CİDDİ BİR SUÇ OLABİLİR”

0
82

GUTERRES: “KIBRIS’TA BM GÜÇLERİNE YAPILAN SALDIRI ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE CİDDİ BİR SUÇ OLABİLİR”….

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Kıbrıs’ta yeşil hat üzerinde BM Barış Gücüne (UNFICYP) yönelik eylem hakkında, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Genel Sekreter, Kuzey Kıbrıs Türk Güçleri tarafından yapılan eylemi şiddetle kınadığını, barış güçlerinin güvenliğine yönelik tehditlerin, BM mallarına zarar verilmesinin kabul edilemez olduğunu ve uluslararası hukuka göre ciddi suçlar oluşturabileceğini vurguladı.

Genel Sekreter Guterres, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü görevlilerine, Kıbrıs Türk güvenlik personeli tarafından düzenlenen yapılan engellemenin, bazı barış gücü görevlilerinin yaralanmasına neden olduğunu ayrıca BM araçlarının hasar gördüğünü kaydederek ‘’Pile yakınlarında, BM barış güçlerinin yetkileri dahilinde olan bölgede izinsiz inşaat çalışmalarını engellediği sırada tampon bölgede meydana gelen olay kabul edilemez. BM barış güçlerinin güvenliğine yönelik tehditler, BM mallarına zarar verilmesi kabul edilemez. Bu saldırı uluslararası hukuka göre ciddi suçlar oluşturabilir. Kıbrıs Türk tarafı, BM Güvenlik Konseyi tarafından bölgede yetkili kılınan barış güçlerine saygı duymalıdır. Kıbrıs Türk tarafını, tüm personelini, makinelerini, BM tampon bölgesinden derhal geri çekmeye çağırıyorum. Kıbrıs Türk tarafını, Pile bölgesinde karşılıklı olarak kabul edilebilir bir yol bulmak için BM Barış Güçleriyle ile yapıcı bir şekilde yeniden ilişki kurmaya davet ediyorum. Kıbrıs’taki tüm taraflara da gerilimi artırabilecek hareketlerden imtina etmeleri ve herhangi bir tek taraflı eylemde bulunmaktan kaçınmaları yönünde uzun süredir devam eden çağrımı da yineliyorum’’ dedi.

Bir Cevap Yazın