ESKİ BAŞKAN TRUMP’IN ATLANTA’DAKİ FULTON İLÇE HAPİSHANESİ’NDE KAYDI YAPILDI SABIKA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

0
69

ESKİ BAŞKAN TRUMP’IN ATLANTA’DAKİ FULTON İLÇE HAPİSHANESİ’NDE KAYDI YAPILDI SABIKA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ …

Eski Başkan Donald Trump, 2020 başkanlık seçiminin sonucunu değiştirme girişiminden kaynaklanan suçlamalar nedeniyle bugün Georgia eyaletinin Atlanta kentinde cezaevine teslim oldu.

Trump, hakkındaki dördüncü iddianamede adı geçen diğer sanıklar gibi Fulton İlçe Hapishanesi’ne gitti ve burada eski Başkan’ın parmak izleri alınıp sabıka fotoğrafı çekildi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, P01135809 numarayla hapishane kaydı yapıldı.

Donald Trump yerel saatle 19:35’te Fulton hapishanesi binasına ulaştı. Eski ABD Başkanı Trump, hapishanede kayıt oluşturulması, parmak izi alınması ve sabıka fotoğrafının çekilmesinin ardından hapishaneden ayrıldı. Trump hapishanede yaklaşık 20 dakika kadar kaldı.

Trump: “Yanlış bir şey yapmadık”

Trump havalimanında uçağına binmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisinin yanlış bir şey yapmadığını ve “bugünün ABD adına son derece üzücü bir gün olduğunu” söyledi.

Trump gazetecilere yaptığı kısa açıklamada “Burada olduğunuz için size teşekkür etmek istiyorum. Biz yanlış bir şey yapmadık. Ve dürüst olmadığını düşündüğümüz bir seçime itiraz etmek için her hakka, her türlü hakka sahibiz. Bu yüzden bunun çok dürüst bir durum olmadığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Trump, 200 bin dolar kefalet ücretini ödediği için dava sürecinde hapishanede kalmayacak.

Öte yandan Trump hapishane binasına ulaşmadan saatler önce kendisine destek verenler çoğunlukta olmak üzere halk da hapishane binası yakınlarında toplandı. Trump’a destek verenler kendisinin sanık fotoğrafını tshirtlerin üzerine baskı yaptırarak giymek istediklerini söyledi.

Hapishane çevresinde Trump karşıtları da var. “Elindeki ”Biden’ı hapse tıkın” yazılı pankartla Trump’ı bekleyen ve Miami’den geldiğini söyleyen 81 yaşındaki Bob Kunst, “Bugün buradayım çünkü olanlar karşısında şaşkınlık içindeyim” dedi.

Emniyet yetkilileri hapishane ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Trump, kendisini koruyan gizli servis elemanlarıyla birlikte hapishane binasına geldi ve hapishane güvenliğine teslim oldu.

ABD tarihinde ilk kez eski bir ABD Başkanı teslim olmak üzere bir hapishane binasına bu şekilde giriş yaptı.

Trump, Georgia eyaleti seçim yetkililerine 2020 başkanlık seçimlerinde Demokrat Partili Joe Biden karşısında aldığı seçim yenilgisini geri çevirmeleri için baskı uyguladığı gerekçesiyle, genellikle organize suç örgütleri ve mafyayı hedef almak için başvurulan suçlama dahil 13 ayrı suçlamayla karşı karşıya.

Trump ve beraberindekiler hakkında Georgia eyaletinin Fulton İlçesi Bölge Savcısı Fani Willis’in yürüttüğü soruşturma sonrasında iddianame hazırlanmıştı.

77 yaşındaki Trump, yasaları çiğnediğini reddediyor ve hakkında hazırlanan dört iddianamenin siyasi güdümlü olduğunu savunuyor. Hakkındaki diğer üç davada suçsuz olduğu beyananında bulunan Trump, 5 Eylül’de Georgia’daki dördüncü davada suçlu ya da suçsuz olmadığına ilişkin beyanatını yapacak.

Trump, serbest kalmak için 200 bin dolarlık kefalet ücretini ve görgü tanıklarını ya da davadaki diğer 18 sanığı tehdit etmekten uzak durması şartını kabul etti.

ABD Sivil Havacılık Dairesi (FAA), Fulton İlçe Hapishanesi üzerindeki hava sahasının yerel saatle 18.45 civarında “VIP hareketliliği” nedeniyle uçuşlara kapatılması talimatı verdi. Eski Başkan Trump’ın özel uçağı havalimanına indikten yarım saat kadar sonra Trump hapishane binasına ulaştı. Fulton İlçe Hapishanesi, rap şarkılarına konu olan son derece ağır koşullara sahip olmasıyla biliniyor.

ABD Adalet Bakanlığı, hücrelerin pisliği, şiddet eylemleri ve geçen yıl psikiyatri koğuşunda bir kişinin üzeri böceklerle kaplı cesedinin bulunması üzerine hapishanedeki kötü koşullar hakkında geçen ay soruşturma açmıştı. Geçen ay ayrıca Fulton İlçesi’nde üç kişinin gözaltında hayatını kaybettiği biliniyor.

Trump, geçen Mart ayında hakkındaki ilk iddianamenin açıklandığı New York’ta ülke genelinde protesto çağrısı yapmış, bu çağrı, 6 Ocak 2021’deki Kongre baskını benzeri şiddet eylemlerinin patlak verebileceği korkusunu körüklemişti. Yetkililer, Trump’ın bu yıl mahkemeye çıkarıldığı Manhattan, Miami ve Washington’da herhangi bir şiddet eylemi girişimi olmadığını kaydetti.

Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı yarışındaki rakiplerinin Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentindeki ilk tartışma programından bir gün sonra teslim olacak. Tartışma programına katılmak yerine Trump, Fox News’ün eski sunucularından muhafazakar siyasi yorumcu Tucker Carlson’a söyleşi verdi. Banttan eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’de yayınlanan söyleşide Trump, “Hakkımda dört iddianame hazırlandı, hepsi önemsiz saçmalıklar” ifadesini kullandı.

Trump, hakkındaki ilk iddianamenin açıklanması sonrasında Cumhuriyetçi Parti önseçim anketlerinde yarışı açık ara önde götürüyor. Destekçileri, Trump hakkındaki iddianamelerin siyasi güdümlü olduğu söylemini savunuyor. Ancak uzmanlar, partisinin başkan adaylığını alması durumunda büyük olasılıkla Başkan Biden’la yarışacak olan Trump’ın genel seçimi kazanabilmesi için bağımsız seçmenlerin de oylarına ihtiyacı olacağı, ancak hukuki meselelerinin bu seçmenleri Trump’tan uzaklaştıracağı yorumunda bulunuyor.

Georgia’daki davada Trump’ın beraberindeki 18 sanığın dokuzu, yetkililere teslim oldu. Teslim olanlar arasında Trump’ın eski avukatı Rudy Giuliani de bulunuyor. Geri kalan sekiz kişi yarına kadar teslim olmadıkları takdirde tutuklanacak.

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi Partililer’den Bölge Savcısı Fani Willis hakkında soruşturma adımı

Öte yandan Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçi Partililer, Georgia’da seçim sonucuna müdahale soruşturmasını yürüten Bölge Savcısı Fani Willis hakkında soruşturma başlattı.

Trump’ın ABD Kongresi’ndeki en sadık müttefiklerinden biri olan Temsilciler Meclisi Yargı Komisyonu Başkanı Jim Jordan, Savcı Willis’e gönderdiği mektupta, Georgia eyaletinde soruşturmayı ABD Adalet Bakanlığı’yla eşgüdüm içinde yürütüp yürütmediğini sordu. Jordan ayrıca Willis’ten soruşturmanın yürütülmesi sırasında federal vergilerin kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bilgi talebinde bulundu.

Jordan, Willis’e gönderdiği beş sayfalık mektupta, “Federal hükümetin eski başkanların refah ve sıhhati açısından önemli çıkarı vardır. Bu eski başkanın, başkanlık koltuğu yarışı için şu andaki adaylardan biri olması nedeniyle iddianame, bir başka ana federal çıkara; başkanlık seçimine işaret etmektedir” ifadesini kullandı.

Jim Jordan ve iki Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi komisyonu başkanı, Trump’a 2016 başkanlık seçimi öncesinde porno yıldızı Stormy Daniels’a sus payı ödemesinde bulunduğu gerekçesiyle suçlamada bulunan Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg hakkında da benzer soruşturmalar yürütüyor. Bragg, buna yanıt olarak “korkutma kampanyasını durdurması” için Jordan aleyhine dava açmıştı.

Savcı Fani Willis hakkında soruşturma açıldığı açıklaması, Trump’ın kendi sosyal medya platformunda Willis’i “Bu cadı avından para toplamaya ve kampanya yapmaya devam ediyor. Bu, sahtekar Joe Biden’ın Adalet Bakanlığı’yla sıkı işbirliğiyle yapılıyor. Tamamen seçim müdahalesiyle ilgili” şeklinde suçlamasından üç gün sonra geldi.

Bir Cevap Yazın