CLEVELAND SANAT MÜZESİ KOLEKSİYONUNDAKİ TÜRKİYE’DEN YAĞMALANAN MARCUS AURELİUS HEYKELİNE EL KONDU

0
88

CLEVELAND SANAT MÜZESİ KOLEKSİYONUNDAKİ TÜRKİYE’DEN YAĞMALANAN MARCUS AURELİUS HEYKELİNE EL KONDU

New York’ta Türkiye’den yağmalanan antik eserleri soruşturan yetkililer, Ohio eyaletinin Cleveland kentindeki Cleveland Sanat Müzesi’nde bulunan ve Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius’a ait olduğuna inanılan başsız bronz heykele el konması kararı çıkardı.

New York’un Manhattan bölgesinde bir yargıç, 14 Ağustos’ta heykele el konması kararı verdi. Cleveland Sanat Müzesi’nin 1986 yılında aldığı heykel, müzenin antik Roma sanatı koleksiyonunun en önemli parçalarından biriydi.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’in bir sözcüsü, mahkeme kararının, Burdur il sınırları içindeki Bubon antik kentinden antik eserleri çalan kaçakçılık ağına ilişkin halen devam etmekte olan soruşturmanın bir parçası olarak çıkarıldığını kaydetti. Soruşturmaya ilişkin ayrıntı verilmedi.

Manhattan Bölge Savcılığı’na göre M.S 180 ila 200 yıllarına ait olduğu düşünülen 1,9 metrelik bronz heykelin değeri 20 milyon dolar.

Cleveland’da yayınlanan yerel gazete Plain Dealer of Cleveland, heykelin iki aydan uzun süre önce sergiden kaldırıldığını ve Cleveland Sanat Müzesi’nin internet sitesinde heykele ilişkin açıklamanın değiştirildiğini bildirdi.

Habere göre heykel, müzenin internet sitesindeki açıklamada, Roma İmparatoru Marcus Aurelius’la bağlantısı olan bir eser olarak değil, “Örtülü Erkek Figürü” olarak tanımlanıyor.

Türkiye, 2012 yılında, Cleveland’daki müzede sergilenen, Bubon antik kenti ve diğer yerlerden yağmalandığını ifade ettiği yaklaşık 25 eserlik bir liste açıklamıştı. O dönemde müze yetkilileri, Türkiye’nin eserlerin yağmalandığına ilişkin hiçbir somut kanıt sunmadığını söylemişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Zeynep Boz, açıklamasında, “Bu meseleyle ilgili süregelen tartışmalar nedeniyle Marcus Aurelius çok uzun zamandır vatanından uzak kaldı” dedi.

Boz, elektronik posta aracılığıyla yaptığı açıklamada, heykele el konmasına ilişkin kararın “kasıtlı bir yanlışın düzeltilmesi adına uzun zamandır beklenen güçlü bir umut hissi verdiğini” belirtti.

Cleveland Sanat Müzesi’nden sözcü Todd Mesek, müzenin hukuki süreç nedeniyle Marcus Aurelius heykeline ilişkin açıklama yapamayacağını söyledi.

Mesek, müzenin “eserlerin geldiği kaynağa ilişkin meseleleri ciddiye aldığını ve koleksiyondaki eserlerle ilgili iddiaları dikkatli ve sorumlu bir şekilde değerlendirdiğini” kaydetti.

Manhattan Bölge Savcılığı, son yıllarda Türkiye, Yunanistan, İsrail ve İtalya’dan kaçırılan yüzlerce sanat eserinin iadesine ilişkin çalışmalar yürütüyor. Cleveland’da el konulan Marcus Aurelius heykeli soruşturmasında kimin hedef alındığı net değil.

M.S. 161-180 yılları arasında Roma İmparatoru olarak hüküm süren Marcus Aurelius aynı zamanda yüzyıllar boyunca üzerinde çalışılan “Düşünceler” adlı eserin sahibi olan Stoacı bir filozoftu.

Bir Cevap Yazın