FİNLANDİYA, DÜNYADA İLK KEZ DİJİTAL PASAPORT UYGULAMASINI DENEDİ

0
70

FİNLANDİYA, DÜNYADA İLK KEZ DİJİTAL PASAPORT UYGULAMASINI DENEDİ

Finlandiya Sınır Kontrol Birimi Dijital Seyahat Belgesi’nin fiziksel pasaport kadar güvenilir olduğunu belirtti.

Finlandiya’da yeni bir pilot uygulama, ülke vatandaşlarının başkent Helsinki’den Birleşik Krallık’a yapacakları uçuşlarda fiziksel pasaport yerine akıllı telefonlarındaki dijital kimlik belgesini göstererek seyahat etmelerine imkan veriyor.

Proje ilk kez Finlandiya havayolları Finnair ile 28 Ağustos’ta Helsinki’den Londra, Edinburg ve Manchester ‘a yapılan uçuşlarda denendi.

Finnair’le Helsinki’den Birleşik Krallık’a yapılacak gidiş-dönüş uçuşlarda geçerli olacak pilot uygulama pilot uygulama Şubat 2024’ün sonuna kadar devam edecek.

Proje, Finnair, Finlandiya polisi ve Finlandiya havaalanı işletmecisi Finavia’nın çığır açan ortaklığı ile hayata geçirildi.

Yalnızca Fin vatandaşlarına sunulan uygulama, Dijital Seyahat Belgesi (DTC) kullanılarak sınır kontrolünden beklemeye gerek kalmaksızın geçme imkanı tanıyor.

Finlandiya Sınır Kontrol Birimi dünyada bir ilk olduğu sanılan dijital pasaport uygulamasının  sınır geçiş deneyimini güvenlikten taviz vermeden “daha hızlı ve yumuşak” hale getireceği görüşünde.

İskandinav ülkesinin başlattığı bu yeni adımın “gerçek sınır kontrol ortamında” kabul edilmesi halinde, uygulamanın Avrupa Birliği ülkelerine yayılabileceğinin bir işareti sayılıyor.

Dijital pasaportlar AB geneline yayılacak mı?

Finlandiya’nın dijital pasaport denemesi, daha geniş bir AB pilot projesinin parçası.

Geçtiğimiz yıl Avrupa Komisyonu, hangi ülkelerin dijital belgelerin test edilmesine katılmak isteyeceğini öğrenmek için iletişime geçmişti.

Hırvatistan’ın da gönüllü olduğu proje kapsamında bu yıl içinde Zagreb Havalimanı’nın kendi pilot projesini yürütmesi bekleniyor.

Komisyon, pilot uygulamalardan bilgi toplandıktan sonra, AB’nin geri kalanında dijital pasaportların yaygınlaştırılmasına yönelik bir teklifin parçası olarak kullanacak.

Bir Cevap Yazın