NETANYAHU: ŞİDDET OLAYLARINA KARIŞAN ERİTRELİ GÖÇMENLER SINIR DIŞI EDİLMELİ

0
91

NETANYAHU: ŞİDDET OLAYLARINA KARIŞAN ERİTRELİ GÖÇMENLER SINIR DIŞI EDİLMELİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkedeki tüm Afrikalı göçmenlerin sınır dışı edilmesi için plan yapılması talimatı verdiğini söyledi.

Netanyahu, ayrıca ülkedeki tüm Afrikalı göçmenlerin sınır dışı edilmesi için bir plan yapılması talimatı verdiğini söyledi.

Tel Aviv’in güneyinde cumartesi günü rakip Eritreli gruplar tarafından düzenlenen kanlı protestolarda onlarca kişi yaralandı.

Eritre hükümetinin destekçileri ve karşıtları olanlar, inşaat keresteleri, metal parçaları ve taşlarla birbirine saldırdı.

İsrail polisi göz yaşartıcı gaz, şok bombası ve gerçek mermi kullanırken atlı polisler de göstericileri kontrol altına almaya çalıştı.

Çatışmalar, Eritre hükümeti destekçilerinin Tel Aviv’in güneyindeki Eritre büyükelçiliği yakınlarında düzenlenen bir etkinlikle mevcut yöneticinin iktidara gelişinin 30. yıl dönümünü kutladığı sırada meydana geldi.

Göçmen krizi

İsrail’in Netanyahu’nun yargıda revizyon planı konusunda ikiye bölündüğü bir dönemde yeniden gündeme gelen göçmen meselesini destekleyenler, mahkemelerin göçmenlerin sınır dışı edilmesine engel olduğunu söylüyor.

Netanyahu, özel bakanlar kurulu toplantısında “İsyancılara karşı sert tedbirler alınmasını istiyoruz, buna katılanların derhal sınır dışı edilmesi de dahil” dedi.

Netanyahu, konuşmasında Yüksek Mahkeme’nin göçmenleri ayrılmaya zorlamak için alınan bazı tedbirleri iptal ettiğini hatırlattı.

Uluslararası hukuka göre İsrail, göçmenleri hayatlarının ya da özgürlüklerinin risk altında olabileceği bir ülkeye zorla geri gönderemiyor.

İsrail’de çoğunluğu Sudan ve Eritre’den gelen ve çatışma ya da baskıdan kaçtıklarını söyleyen yaklaşık 25 bin Afrikalı göçmen yaşıyor.

Onların az bir kesimini sığınmacı olarak kabul eden Tel Aviv, göçmenleri tutmak için yasal bir yükümlülüğü olmadığını savunuyor.

Eritre dünyanın en kötü insan hakları sicillerinden birine sahip. İsrail’deki göçmenler geri dönmeleri halinde ölümden korktuklarını söylüyor.

Bir Cevap Yazın