Çarşamba, Kasım 29, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaDesignUncategorizedZAMAN EN İYİ İLAÇTIR…

ZAMAN EN İYİ İLAÇTIR…

ZAMAN EN İYİ İLAÇTIR…

Doç. Dr. ELNUR AĞAYEV – LAPTA ALSANCAK YEŞİLOVA – LEFKE maçı

Cumartesi günü (04.11.2023) Alsancak Yeşilova SK A2 – Lefke TSK A2 takımları AKSA A2 Ligi’nin 7. haftasında Alsancak Mustafa Hidayet Çağlar Stadı’nda karşı karşıya geldiler. Ev sahibi takım maçı 4:1 kazandı.

Maçla ilgili gözlemlerim:

* Alsancak Mustafa Hidayet Çağlar Stadı’na ilk defa maç izlemeye gittim. Çünkü Alsancak Yeşilova SK geçen seneye kadar maçlarını Karaoğlanoğlu Orhan Dural Stadı’nın “futbolu katleden” sentetik sahasında oynuyordu. Eski olan fakat yenilenen Mustafa Hidayet Çağlar Stadı’nın güzel, yumuşak, futbol oynamaya uygun zemini bulunmakta. Zeminin iyi olması futbolcuları olumlu yönden etkiliyor. Stada ulaşmak da çok rahat. Fakat eksikler de yok değildir. Statta elektronik skorbord bulunmamaktadır. Aslında bu birçok stadımızda sorun teşkil eten bir konudur. Skoru gösteren klasik panonun küçüklüğünden gel de maç skorunu bul. Ayrıca daha stadın çevre çalışmaları bitmemiş. Çevre çalışmaları da bittiğinde stat güzel bir çehreye bürünecektir.

* Lefke takımında Buğra Mercan hoca ikinci maçına çıktı. İlk maçtaki 4:3’lük zorlu Göçmenköy galibiyetinden sonra bu maç moral bulmuş takım için daha bir anlam taşıyordu. Fakat görüldü ki Buğra hocanın işi zor, alınması gereken çok mesafe var ve bunun da en doğal ilacı zaman olacak. Çünkü oluşturulmak istenen takım oyununu olumsuz etkileyen bireysel alışkanlıklardan vaz geçmek kolay değildir. Hele bir de futbolcular değişmemekte “ısrar” ediyor ve olumlu refleks göstermiyorlarsa… Ama bir kıpırdamanın olduğu veya kıpırdamanın hissedildiği de ortadadır.

* Sakatlık, kart cezası, futbolcu kiralanması veya takımı bırakmış futbolculardan dolayı Lefke takımı nerede ise her hafta farklı stoperlerle maça çıkıyor. Bundan dolayı da savunmada sabit bir kurgu oluşturmak zor olmaktadır. Bu da savunmada hataları beraberinde getiriyor. Yer seçimini doğru yapmama, pozisyonu okuyamama, pas tercihlerinde yanlışlar yapma, topu birbirlerine bırakma önemli sıkıntılar olarak görülüyor. Yenen gollerin çoğu bu eksikliklerden kaynaklandı. Orta sahada pas trafiği ve takımı atağa kaldırma girişimleri yetersizdi, sorunluydu. Sorumluluk alma Süleyman Sarı’ya kaldı. Fakat onun da bireysel mücadelesi yeterli olmadı. Maçtaki orta saha kurgusunda yer alan Altan Öksüz Göçmenköy maçındaki performansından uzaktı. Uzun süre sahalardan uzak kaldıktan sonra kısa bir antrenmanın devamında mevkiin olamayan bir yerde oynamak kolay olmasa gerek.

* A takım karosuna yükselmiş ve oyunda çok şeyler beklenen Serhat Hacı Coşkun, Erkan Yolaç ve Tahsin Yılmaz’a ayrıca paragraf açmak lazım. 10 numara pozisyonunda olan Serhat dün maçın içinde yoktu. Sadece gol attığı pozisyonda vardı. Bireysel yeteneklerini konuşturup ısrar edince golünü attı. Özellikle izledim kendisini. Kafası maçta olmadığı izlenimini verdi. İkili mücadelede, pas trafiğinde bir var bir yok, ayaktan top çıkarması sorunlu… Erkan Yolaç dün hasta hasta oynadı. Bu fedakârlığını anlayışla karşılıyorum. Fakat onun da bireysel oyundan vazgeçip takım oyununa dönmek gibi bir düşüncesi bulunmamaktadır. Tahsin Yılmaz da pas trafiğinde yoktur. Top kontrolü zayıf kalmaktadır. Topu almak için mücadele vermesi yerine rakip futbolcuların arkasında kalmaktadır, yetersiz bir çaba içindedir.

Lefke Türk Spor Kulübü Genç Takımı – Fotoğraflar: Arda Gürses

* Lefke gençlerinin sahaya yansıttıkları bunca olumsuzluklar Alsancak Yeşilova takımının işini çok kolaylaştırdı ve maçı rahat kazanmasını sağladı. Peki, Alsancak Yeşilova gençleri çok mu olumlu oyun sergilediler? Kimsenin böyle bir iddiasının olacağını zannetmem…

* Bu kadar olumsuzluklar içinde birkaç olumluyu da vurgulamak lazım. Süleyman Sarı her zamanki olumlu ve mücadeleci oyununa devam ediyor. Kemal Poyrazoğlu da sağ bek ve zaman zaman da sağ açıkta çok önemli bir mücadele veriyor. Bel rahatsızlığına rağmen sahaya ilk 11’de çıkan Berk Kaşif’in performansındaki yükseliş devam ediyor. Kurtarışlarıyla takımı ayakta tutuyor ve güven veriyor. Ayrıca Buğra hocanın iki maçtır değişikliklerden oyuna aldığı Ahmet Toygar Özakdenizli de dikkatleri çekmeye başlıyor.

* Göçmenköy maçında kırmızı kart gören ve hafta içi 5 maçlık cezası açıklanan Arda Gürses dün maçı tribünden izledi. Arkadaşları sahada mücadele verirken maçı tribünden izlemek hiç de kolay olmaması gerekir. Arda’nın kırmızı kart konusunda açıklaması vardı. İddia edildiği gibi rakip takım oyuncusuna yumruk atmadığını ve sadece itişme kalkışma içinde kaldığını söyledi. Maçın bant görüntüleri mevcuttur. Umarım bu konuda yetkili kurullar yeni bir değerlendirme yapacaklardır.

* Bu sezondan itibaren Futbol Federasyonu A2 maçlarında sahalarda sağlık görevlisi bulundurmuyor ve yetkiyi takımlara bırakmıştır. Eski uygulamasına dönmesinin ve maça yakın yerlerde ambulans bulundurmasının doğru olacağını düşünüyorum. Olumsuz olayların yaşanmasını beklememiz lazım.

* Yeşilovalı gençlerin sahaya “Savaşa Hayır!” pankartıyla çıkmaları isabetli olmuştur. Bölgemizde ve dünyada yaşanan bunca savaşa, ölümlere, katliamlara “Hayır!” değip tepki vermeleri anlamlı bir davranıştır.

* Yazıma Alsancak Mustafa Hidayet Çağlar Stadı’nı anlatarak başladım, yine onunla tamamlayayım. Maç bitiminde statta hoparlörden müzik yayını yapılması hoşuma gitti ve olumlu bir yansımaydı. Bilinen şarkı ve marşları takımlarına uydurmaları hoş bir görüntü sundu (şarkı ve marşların telif hakları konusunu çözmüşlerdir umarım), seyircilerini coşturdu. Bunun tüm statlarda uygulanması futbol eğlencesine ancak katkı yapacak.

 

 

 

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Gönyeli - Alayköy Belediyesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: