Çarşamba, Kasım 29, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaSPORGENEL SPOR HABERLERİ2023 MUSTAFA VEHBİ KOÇ SPOR ÖDÜLÜ, FOUR SEASONS OTEL’DE DÜZENLENEN TÖRENLE SAHİBİNİ...

2023 MUSTAFA VEHBİ KOÇ SPOR ÖDÜLÜ, FOUR SEASONS OTEL’DE DÜZENLENEN TÖRENLE SAHİBİNİ BULDU

2023 MUSTAFA VEHBİ KOÇ SPOR ÖDÜLÜ, FOUR SEASONS OTEL’DE DÜZENLENEN TÖRENLE SAHİBİNİ BULDU

Mustafa V. Koç adına bu yıl yedincisi düzenlenen 2023 Mustafa Vehbi Koç Spor Ödülü, Four Seasons Otel’de düzenlenen törenle sahibini buldu.

Sporun dönüştürücü gücüne inanan V. Koç’un anısını yaşatmak amacıyla hayata geçirilen Mustafa V. Koç Spor Ödülü’nü bu yıl Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Busenaz Sürmeneli ile Olimpiyat gümüş madalyalı ve Dünya Şampiyonu Buse Naz Çakıroğlu kazandı.

Sporun dönüştürücü gücüne inanan Mustafa V. Koç’un anısını ve bu alandaki vizyonunu yaşatmak amacıyla Koç Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı ve Kongre üyemiz Mustafa V. Koç adına bu yıl yedincisi düzenlenen 2023 Mustafa Vehbi Koç Spor Ödülü, Four Seasons Otel’de düzenlenen törenle sahibini buldu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliğinde hayata geçirilen ve kalıcı teması, “Olimpik değerlere katkı” olarak belirlenen 2023 Mustafa Vehbi Koç Spor Ödülü’ne, ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden olimpiyat madalyalı milli boksörler Buse Naz Çakıroğlu ile Busenaz Sürmeneli, erkek egemen olduğu düşünülen bir sporda azimleriyle başarı çıtasını yükseltmeleri ve kız çocuklarına rol model olmaları gerekçesiyle layık görüldü.

Koç Ailesi’nin ev sahipliği yaptığı geceye, İstanbul Valisi Davut Gül, Fenerbahçe Başkanı Ali Y. Koç, Fenerbahçe Genel Sekreter Burak Çağlan Kızılhan, Yönetim Kurulu Üyeleri Simla Türker Bayazıt ve Selma Altay Rodopman, Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımı ile A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar, voleybolcular Gizem Örge, Aslı Kalaç, Meliha Diken ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Mustafa V. Koç Spor Ödülü Jüri Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Caroline Koç,  Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Vekili Nihat Usta, Fenerbahçe Opet ve A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar birer konuşma yaptı.

“Sporun iyileştiren gücüne gönülden inanıyoruz”

Ödül törenine onur konuğu olarak katılan A Milli Kadın Voleybol Takımı ile Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımının Kaptanı Eda Erdem şöyle konuştu:

“Sizlerle birlikte Olimpik Değerleri ve sporun evrensel dilini kutlamak adına burada olduğum için onur duyuyorum. Bugün Voleybol A Milli Takımının başarısının özüne baktığınızda, Olimpik Değerler olarak tanımlanmış; arkadaşlığı, saygıyı ve mükemmelliyetçiliği görürsünüz. Ve elbette bir takım oyununun olmazsa olmazı, dayanışma ile zirveye çıkar dünya birinciliğine ulaşırsınız.”

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Mustafa V. Koç Spor Ödülü Jüri Başkanı Caroline N. Koç yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve özlemle anarak, Cumhuriyetin 100. yaşını kutladı.

Cumhuriyet tarihinde spor alanında birçok ilham verici başarı olduğuna dikkat çeken Koç, konuşmasında sporun evrenselliği, kadınların eşit temsili ve sporun yenileyici gücü olmak üzere 3 başlığa değinmek istediğini anlattı. Koç, 1924 yılında savaştan yeni çıkmış bir Cumhuriyet olarak 41 sporcuyu evrenselliğin sembolü olan Paris Olimpiyatları’na yolladığımızı hatırlatarak, bu adımın uluslararası alanda prestij ispatı anlamına geldiğini vurguladı. Sporda zemin bulan bir diğer Cumhuriyet kazanımının kadınların eşit temsili olduğuna dikkat çeken Koç, Olimpiyatlar’da bugüne kadar kazanılan 104 madalyanın 11’inin kadın sporcuların kazandığını, bu sayının artması için başarılı örneklerin takdiri hak ettiğini dile getirdi.

Koç, son olarak sporun yenileyici gücüne işaret ederek, bu anlayışın ürünü olarak 1938 yılında kurulan Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nü hatırlattı ve şöyle devam etti: “Bu kurumun ana hedefi; savaşa bağlı yoksulluk ve sürekli kesintiye uğrayan eğitim nedeniyle gelişimi olumsuz etkilenen gençlerin beden ve ruh sağlığını geliştirmekti. Sporun iyileştiren gücüne biz de gönülden inanıyoruz.

6 Şubat’ta büyük bir yıkımla başladığımız bu yılın devamında hayata geçirdiğimiz Umut Kentler’e bu inancımızı yansıttık. Topluluk Şirketlerimiz ile birlikte 5 ilde yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı Umut Kentler’in en kıymetli özelliğinin sosyal yaşam ve spor alanları olduğuna inanıyorum. Büyük bir travma yaşayan herkesin sporla desteklendiği alanlar oluşturmak ve bu konuda çocuklarımızdan, gençlerimizden olumlu geri dönüşler almak çok kıymetli.”

Caroline Koç, konuşmasını sonlandırırken, “Bugün görüyorum ki; Mustafa adına verilen bu ödül, sadece sporun farklı branşlarına değil, Cumhuriyetimize duyduğu sevgi ve inanç açısından da çok doğru bir zemine oturuyor.” dedi.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Gönyeli - Alayköy Belediyesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: