Çarşamba, Kasım 29, 2023
KKTC Turizm

Lefke Gençleri Doğru Yolda…

AKSA A2 Süper Ligi’nin 8. haftasında Lefke TSK A2 takımı Yenicami AK A2 takımını Lefke 16 Ağustos Garadağ Stadı’nda misafir etti. Çekişmeli geçen mücadeleyi Yenicami takımı 1:0 kazandı. Golü 61. dakikada Yenicami AK takımından Hasan Ömerpaşa kaydetti.

Maçla ilgili gözlemlerim:

* Kasım ayının ortalarına gelmemize rağmen havalar daha sıcak geçiyor. Lefke’de bugün güneşli, sıcak bir hava vardı. Tam da futbol havası dedikleri bir havaydı. Güzel hava ve güzel saha zemini, ayrıca iddialı iki takımın karşı karşıya gelmesi keyifli bir oyundan haber veriyordu.

* Buğra Mercan hoca Lefke takımının başında bugün 3. maçına çıktı. En iyi ilaç dediğimiz zaman kendisini yavaş yavaş gösteriyor. Daha çok yol alınması gerektiğini vurgulayalım ama Lefkeli gençler bugün sahada geçen haftalarla kıyaslanmayacak şekilde olumlu işler yaptılar. İlk yarı boyunca Lefke takımı bol bol pas yaptı, ileride bastı, baskı uyguladı. Rakibini bu yarıda yarı sahasına hapsedip çıkmasını engelledi. Yardımlaşma ve mücadele üst düzeydeydi. Takımda herkes görevini yapıyordu. Hızlı geçişler yaparak Yenicami ceza sahasına ortalar yaptılar, paslarla girdiler. 32. dakikada genç yeteneklerden Mehmet Çamlıköylü Yenicami kalecisiyle karşı karşıya kaldı. İki vuruş denemesi yapmasına rağmen kaleci her ikisinde başarılıydı. Bu pozisyon belki de oyunun kırılma anlarından biriydi.

Bu yarıda Yenicami gençleri çıkmakta zorlandılar. Ama çıkışlarından da ne kadar tehlikeli olduklarını gösterdiler. Doğru çıkış ve doğru paslarla Lefke kalesinde gol pozisyonlarına girdiler. Fakat Lefke kalecisi Berk Kaşif yine günündeydi. Bu yarıda 3 inanılmaz pozisyonu kurtararak takımını oyunun içinde tuttu. Tabii ki, ilk yarıda Lefke takımının istekli ve iştahlı, paslı, mücadeleci oyununu izlerken gençlerin ikinci yarıda da aynı tempoyla devam edip etmeyecekleri merak ediyordum.

İkinci yarıda zaman zaman varlık gösterse de Lefke takımı ilk yarıdaki oyunundan uzaktı. İlk yarıda sarf edilen efor ikinci yarıda takıma olumsuz yansıdı. Pas trafiğinde, top kontrolünde, atağa kalkışlarda zaaflar kendini gösterdi. Yenicami takımı ise bu yarıda daha ileride oynadı ve hızlı ataklarıyla Lefke kalesine yüklendi. 61. dakikada Lefke takımının orta sahada yaptığı pas hatası Yenicami adına şansa dönüştü. Sağ kanattan ceza sahasına ortalanan topu doğru yer seçen Hasan Ömerpaşa gol yapmakta zorlanmadı. Bundan sonraki dakikalarda gol olmayınca Yenicami takımı sahadan galip ayrıldı.

* Lefke takımının Buğra Hoca’yla doğru yolda olduğunu söylemek mümkündür. Takım oyunundaki gelişim hız kesmeden devam ederse Lefkeli gençler birkaç hafta sonra seyircilere daha keyifli maçlar izletecek, olumlu sonuçlar alırlar.

Ligde namağlup konumda olan Yenicami takımından ise daha üst düzey bir oyun bekliyordum. Geçen yıllardan Yenicami genç takımları bizi buna alıştırmış. Bugün tehlikeli çıkışlar yapsalar ve maçı almasını bilseler de beklentimin altında bir oyun sergilediler.

* İster Lefke, isterse de Yenicami tribününde genelde sahada oynayan futbolcuların aileleri vardı. Futbolcuların bazı arkadaşları da tribündeydi. Bunun dışında A2 maçını izlemeye gelenler maalesef yoktur. Oysa bu gençleri desteklemek için daha bir çaba harcanması gerekiyor…

* A2 liginde hakemleri yazmayı sevmem. Çünkü bu lig bence hakemlerin maçları yönetme ligi değil, hakemliği öğrenme ligidir. Bu süreçte öğreniyor ve üzerine bir şeyler koyuyorlarsa ne âlâ. Ama her hafta gördüğümüz hakemlerde bir düzelme göze çarpmıyor. Anlaşılan öğrenmeleri daha uzun zaman alacak.

* Bu hafta da Lefkehaber TV ve kameramanı Serhat Coşkun farkını göstererek oynanan maçı kayda aldı. Bu A2 liginde çok da rastlanan bir olay değildir. Bu kayıtlar ayrıca Salı günleri Lefkehaber TV’de yayınlanan Burası Garadağ programında değerlendirilmektedir. Teşekkürler, Lefkehaber TV.

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Gönyeli - Alayköy Belediyesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: