Pazar, Eylül 24, 2023
KKTC Turizm
Ana SayfaHABERLERGÜNEY KIBRIS HABERLERİGÜNEY KIBRIS'TA TECAVÜZ DAVASI: YALAN BEYANLA SUÇLANAN İNGİLİZ TURİST DAVAYI TEMYİZE TAŞIDI

GÜNEY KIBRIS’TA TECAVÜZ DAVASI: YALAN BEYANLA SUÇLANAN İNGİLİZ TURİST DAVAYI TEMYİZE TAŞIDI

Güney Kıbrıs’ta toplu tecavüze uğradığını ileri sürerek şikayetçi olan ancak yalan beyandan dört ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırılan İngiliz turist adını temize çıkarmak üzere temyize gitti.

Kadının İngiltere’deki savunma ekibinden Michael Polack, davanın Kıbrıs’ta insan haklarının korunmasının yanı sıra cinsel suçları ihbar edenlere karşı muameleyi de gözler önüne seren özgün bir yargılama olduğunu belirtti.

İngiltere’deki Yurtdışında Adalet savunma grubu direktörü olan Polack, “Adaletsizce hükmedilen mahkumiyet kadının bazı işlere başvurmasına engel olduğu ve ona sürekli olayı hatırlattığı için kararın bir üst mahkemece bozulması çok büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Lefkoşa’daki temyiz mahkemesinde görülen duruşmada, kadının şikayetini saatlerce karakolda tutularak avukatı olmadan sorgulamadan geçirildiği sırada geri çektiğine dair iddiasını sürdürdü.

Savcılar ise kadının sosyal hizmet görevlisi yanındayken şikayetini geri çektiği ve görevlinin uygunsuz bir durum rapor etmediğini belirtti.

Temyiz mahkemesi önünde kadına destek olmak üzere toplanan yaklaşık 40 kişilik bir grup pankartlarla destek oldu. Pankartlardan birinde “Kardeşim, başından beri sana inandık” yazısı dikkat çekti.

Olayın geçmişi

Olayın yaşandığı Temmuz 2019’da 19 yaşında olan kadın, bir grup İsrailli genç tarafından Ayia Napa’daki tatil beldesinde toplu tecavüze uğradığını söyleyerek polise başvurdu. Daha sonra şikayet dilekçesini geri çeken kadın tutuklanarak yalan beyandan dolayı ertelenmiş hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tecavüzle suçlanan 12 İsrailli genç önce sorgulama için gözaltına alınmış, daha sonra kadının şikayetini geri çekmesi üzerine salıverilmişlerdi.

Mahkeme sürecinin tecavüz iddiası yerine, kadının yalan beyanda bulunarak yetkilileri yanılttığı üzerine gelişmesi sonucu gençlerden delil sunması talep edilmemişti.

 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı mahkumiyet kararı üzerine mahkeme sürecine ve davanın adaletli şekilde görülüp görülmediğine dair birçok kaygı taşıdıklarını belirterek konuyu Rum makamlarına taşıyacaklarını belirtmişti.

Bakan

Mahkeme sürecine tepki olarak İngiltere’de boykot başlatılmış, Twitter’da #BoycottCyprus etiketiyle yürütülen kampanyada on binlerce destek mesajı paylaşılmıştı. Ayrıca mağdur kadının hukuki masraflarını karşılamak için başlatılan internet kampanyasında ise 80 bin sterlinden (yaklaşık 600 bin TL) fazla bağış toplanmıştı.(Euronews)

 

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

- Advertisment -
Lefke Avrupa Üniversitesi

Most Popular

Recent Comments

%d blogcu bunu beğendi: