NEŞET ERTAŞ ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ANILIYOR

0
113

“BOZKIRIN TEZENESİ” NEŞET ERTAŞ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA VEFAT ETTİ?
‘Bozkırın Tezenesi’ olarak bilenen ve 25 Eylül 2012’de vefat eden halk ozanı Neşet Ertaş, Kırşehir’de çeşitli etkinliklerle anılıyor. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi fuaye alanında sanatçı anısına resim, albüm ve plak sergisinin ardından, ‘Anılarıyla Neşet Ertaş Sohbetleri’ paneli düzenlendi. Peki, Neşet Ertaş kimdir, nereli ve kaç yaşında? İşte Neşet Ertaş hakkında merak edilen detaylar.
Bozkırın Tezenesi lakabıyla bilinen, türküleri ve bozlaklarıyla Anadolu’nun unutulmaz isimlerinden biri olan Neşet Ertaş ölüm yıl dönümünde anılıyor. Usta sanatçının sevenleri ve kendisini yeni tanıyan genç kuşak, Neşet Ertaş nereli, kaç yılında ve kaç yaşında vefat etti gibi sorulara yanıt arıyor. İşte Neşet Ertaş türküleri ve hayatı.
Neşet Ertaş Ölüm Yıl Dönümünde Anılıyor

25 Eylül 2012’de aramızdan ayrılan Neşet Ertaş, sazı ve sözüyle birçok ismi etkilemiş bir sanatçı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi olarak kabul edilen Ertaş, Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde düzenlenecek özel bir konserle anılıyor. İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı Zafer Gündoğdu’nun şefliğinde gerçekleşecek konserde Nilgün Kızılcı, Gülşen Kutlu ve Ümit Tokcan solist olarak sahne alacak.

Konserde ayrıca Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu, Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve Türk Halk Müziği Korosu’nun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı ses ve saz sanatçıları ile TRT Radyoları ses ve saz sanatçıları performans sergileyecek. Konser bu akşam saat 20.00’de TRT 2’den canlı olarak izlenebilir.
Neşet Ertaş Kimdir?
Neşet Ertaş 1938 yılında Kırşehir’e bağlı Çiçekdağı’nın (günümüzde Akpınar’ın) Kırtıllar köyünde doğdu. Babası abdal geleneğinin temsilcisi bir bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Kırıkkale’nin Keskin ilçesinin Hacıaliobası köyünden Döne Ertaş’tır. Küçük yaşta babasının yanında zil, cümbüş, darbuka çaldı. Sekiz yaşında ailesi ile birlikte Kırtıllar köyünden taşınarak İbikli köyüne yerleşti.

12 yaşındayken annesi Döne’yi kaybetti. Babası ve kardeşleri ile bir süre göçebe bir hayat sürdüler. Babası Muharrem Ertaş, İç Anadolu Bölgesi’ndeki Yozgat’ın Kırıksoku köyünden ‘Arzu’ isminde bir hanımla ikinci evliliğini yaptı ve bir süre onun köyünde yaşadılar; daha sonra Yozgat’ın Yerköy ilçesine yerleştiler. Kırşehir, Yozgat ve ardından iki yıl Kırıkkale’de yaşadılar.

Sanat Hayatı
Neşet Ertaş, ilkokula gittiği bu dönemde önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söyleyen Neşet Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söylemiştir. Ertaş, bu durumu şu şekilde ifade eder; ‘Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.’

Türk halk ozanı, abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak tanınır. 1950’li yıllardan itibaren yaptığı plaklarla özellikle Orta Anadolu türkülerini ve bozlakları kayıt altına aldı. 1960’lı yıllardan itibaren bizzat kendisinin yazdığı türküleri seslendirdi. ‘Garip’ mahlasını kullandı.

1970’li yıllarda türküleri Türkiye’de dönemin birçok sanatçısı tarafından yorumlandı ve çok popüler oldu. 2009 yılında UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazineleri envanterine girmeye değer görüldü. 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü. Bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutuldu.

Neşet Ertaş Ne Zaman Ve Kaç Yaşında Öldü?
25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. Cenazesi Kırşehir Bağbaşı Mezarlığı’nda babası Muharrem Ertaş’ın mezarı yanına defnedildi. Mezar taşında ”Sakin ol ha, insanoğlu. İncitme canı, her can bir kalp, Hakk’a bağlı. İncitme canı, incitme.” yazılıdır.

NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERİ
1957-1979 yılları arasında kendisinin bile bilmediği birçok plak albüm yapmıştır. Bazıları şunlardır;
Çoban
Hareli Gelin
Diloylu Halay Havası
Varıp Bir Kız On Yaşına Değince
Şeytanın Atına Binip Yeldirme
Bir Leyla Misali
Yardan Tatlısı Bulunmaz
Engeller Koymuyor Yar Sana Varsam
Ceylan
Vefasız Yar Aşkına (vay bana vah bana)
Kıbrıs Destanı (Kıbrıs Barış Harekâtından Sonra Yazmış Olduğu Türküsü)
Giyindim Kuşandım Gittim Düğüne
Aşk Elinden Ağlayan
Sar Leyla Leyla (ayrıldığı karısına yazmıştır)
Hasta Düştüm
Tor Şahin Misali
Uyma Sakın
Yolcu (Bu dünyaya gelen yolcu)
Albümleri
1957 – Neden Garip Garip Ötersin Bülbül
1960 – Gitme Leylam
1979 – Türküler Yolcu
1985 – Sazlı Oyun Havaları
1987 – Türkülerle Yaşayan Efsane Deyişler Bozlaklar Türküler
1988 – Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde
1988 – Kendim Ettim Kendim Buldum
1988 – Kibar Kız
1989 – Hapishanelere Güneş Doğmuyor
1989 – Sazlı Sözlü Oyun Havaları
1990 – Gel Gayri Gel
1992 – Şirin Kırşehir
1993 – Kova Kova İndirdiler Yazıya
1995 – Seçmeler 2
1995 – Seçmeler 3
1995 – Seher Vakti
1995 – Altın Ezgiler 3
1995 – Benim Yurdum
1997 – Nostalji 1
1998 – Ölmeyen Türküler 2
1999 – Ölmeyen Türküler 3
1998 – Gönül Yarası

Bir Cevap Yazın