LEFKOŞA VEFA’NIN DA BAŞKENTİDİR: “HATIRLAMAK GÜZELDİR” Belgeseli

0
148

 

“Hatırlamak Güzeldir” Projesi, Lefkoşa Surlariçi’nin yaşamında kişilikleri ile şehrin simgesi haline gelmiş kişiler ve taşıdıkları değerlerin hatırlanması amacıyla, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Studio21 iş birliğinde 2017 yılında başladı. 2017 yılından bu yana Studio21 Direktörü Dervish Zeybek ’in yürüttüğü proje kapsamında, 10 adet grafiti/mural (duvar resmi) çalışması tamamlanmış ve şehrin belirli bölgelerine uygulanmıştır.

Proje sürecini ve şehrin simgesi olmuş kişilerin hikâyelerinin anlatıldığı ‘Hatırlamak Güzeldir’ kısa belgeseli, Lefkoşa Türk Belediyesi resmi sosyal medya hesaplarında yayınlandı. Kısa belgeseli, dijital içerik üreticisi olan Connectioncyprus adlı alternatif medya kanalı, 4 aylık çalışmanın sonunda tamamladı. Yönetmenliğini Faik Uzuner’in yaptığı kısa belgeselin yapım ekibinde; Pervin Avci, Mert Can, Barış Parlan, Shaban Havuzsalim  ve Sinan W. Cile yer aldı. Müziklerini ise, Mete Hatay ve Onur Kasapoğlu  yaptı.

Başkan Mehmet Harmancı belgesele ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Tarihi, kültürel ve mimari güzellikleri ile yaşanmışlığı ve yaşattıkları yanında Lefkoşa, şehirde yaşayan herkesle bir başka güzeldir. Ve Lefkoşa samimiyetin yanında vefanın da başkentidir. Hepimizin bu şehirde ortak yaşanmışlıklarımız, ortak hikayelerimiz var. Bu yaşanmışlıkların da bir yansımasıdır “Hatırlamak Güzeldir” projesi ve bu proje ile yapılan portreler. Ve bugün sanatla aynı zamanda da bu tarih şehirde yaşatılıyor.

Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali içerisinde Saffet Anibal’ın portresinin o an canlı şekilde, izleyicilerin önünde yapılması ile başlayan “Hatırlamak Güzeldir” 3 yıldır devam ediyor. Bu projede şehrin yaşamdaki kişiler yer aldı ve proje halen devam ediyor. Çünkü Lefkoşa ve şehirde yaşayan herkes hatırlamanın, vefanın önemini biliyor, değerini biliyor. Belgesel arşivlerde yer alarak nesilden nesille aktarılacak.

Farklı konulardan paydaşlar ile kolektif çalışma ve iş birliğinde sürdürülen bu projede yer alan herkese, “Hatırlamak Güzeldir” belgeseline katkı koyan herkese, bu projeye emek veren tüm LTB ekibine teşekkürler.”

YAPILAN PORTRELER

📍 HALİL İBRAHİM ÖZTANSU/ARAP İBRAHİM, Haziran 2017, Lefkeliler Hanı

📍 SAFFET ANİBAL, Ağustos 2017, Çağlayan Parkı

📍 ŞEFİK ZAĞLUL/ŞEFİK ABİ, Ekim 2017, Asmaaltı

📍 ALİ ÖZYAMACI/ALİ DAYI, Ekim 2017, Bandabuliya

📍 AHMET AKDAL/CİĞERCİ AHMET , Aralık 2017, Çağlayan Parkı

📍 AHMET KANAN, Aralık 2017, Büyük Han

📍 ARİF NURAK/AYAKKABICI ARİF, Eylül 2018, Samanbahçe

📍 HÜSEYİN ÇAĞLAYAN, Temmuz 2019, Çağlayan Park

📍 RESA BUDAK, Aralık 2019, Çağlayan Park

📍 NACİYE KOROĞLU/NACİYE ABA, Nisan 2021, Arasta

LEFKOŞA BELEDİYESİ …              (Lefkeşa Belediyesi Sosyal Medyası)

Bir Cevap Yazın