ANASTASİADİS: GÖRÜŞME VERİMLİ GEÇTİ VE İKİ TARAFIN FİKİR AYRILIKLARI KAYDEDİLDİ

0
141

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, dün gece New York’ta Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis ve Kıbrıslı Türk lider ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, yeni güven arttırıcı önlemlerin eklenmesi ve diyaloğun yeniden başlamasına dair perspektif için ortak zemin bulunması olasılığının araştırılması için Kıbrıs sorununda özel bir görevlinin atanması konusuna olumlu bakıyor.

Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada ilgili duyurunun bugün iki taraf ile anlaştıktan sonra Birleşmiş Milletler tarafından yapılacağını belirtti. Kıbrıslı Rum Lider, görüşmeyi verimli olarak niteledi ve iki tarafın fikir ayrılıklarının kaydedildiğini söyledi.

Kıbrıs Rum tarafının Birleşmiş Milletler kararlarıyla tam uyumlu olan tezlerini ve sürecin ilerlemesi, çıkmazın aşılması ve verimli bir diyaloğun yeniden başlaması perspektifinin yaratılmasının çeşitli yöntemlerini ortaya koyduğunu ifade etti.

Tatar, Kıbrıslı Rum Lider’in egemen eşitlik ve iki bağımsız devletle ilgili tezlerini yeniden ifade ettiğini belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 1960 Anayasası’na geri dönülmesiyle ilgili önerisi hakkında ne tepki verdiğine dair soruya yanıt veren Kıbrıslı Rum Lider, Guterres’in olumlu veya olumsuz yorum yapmadığını ancak iki toplumu yakınlaştırmak için teşvik oluşturabilecek herhangi bir veriyi kaydettiğini söyledi.(rik Türkçe)

Bir Cevap Yazın