ÇOCUKLARIN GİRİŞİNE İZİN VERİLEN STATTA IRKÇILIK SKANDALI!

0
499

UEFA Avrupa Ligi A Grubu’nda Sparta Prag, Glasgow Rangers’ı 1-0 yenerken; “Bu kadar da olmaz” denilen bir olay yaşandı. Irkçılık nedeniyle kapatılan statda 14 yaş altındaki çocukların girişine izin verildi, buna karşın siyahi oyuncular yuhaladı.

UEFA Avrupa Ligi son 16 turunda geçen yıl karşılaşan Slavia Prag ile Glasgow  Rangers, bu yıl gruplarda birbirlerine rakip oldu.

Çekya’da Mart ayında oynanan maçta Glasgow Rangers’ın orta saha oyuncusu Glen Kamera, Slavia Prag’lı Ondrej Kudela’nın ırkçı muamelesine maruz kalmış, UEFA Kudela’ya 10 maç men cezası vermişti.

Sparta Prag taraftarları Monaco’lu Aurelien Tchouameni’yi Ağustos ayındaki maçta yuhalarken; karşılaşma bir kaç kez durdu. UEFA ise bu akşamki maçın seyircisiz oynanması cezası verdi.

Sparta Prag, Rangers maçı için tribünleri çocuklara açtı ve 10 bin çocuk tribünlerde yerini aldı. Televizyon yayınında ise çocukların yanlarında ailelerinin ve bazı refakatçilerin olduğu görüldü.

Maç sırasında tribünler, Rangers’in Sierra Lone kökenli Finlandiyalı siyahi oyuncusu Glen Kamara’yı ve diğer siyahi oyuncuları top her ayaklarına geldiğinde yuhaladı.

Rangers’ın tum siyahi oyuncularına sosyal medyadan ırkçı saldırılar yapıldı.

Glen Kamara’nın avukatı Aamer Anwar bir bildiri yayımladı ve yaşanan olaylara tepki gösterdi. Anwar yaptığı açıklamada,

“Sparta Prag’ın stadyumunun kapatıldığını duyduğumda hem Glen hem de diğer siyah oyuncuların herhangi bir tacize veya ırkçılığa katlanmak zorunda kalmayacağını düşünmüştüm.

Fakat bu akşam Çekya tarafı için bir utanç olmalı. Taraftar yasaklanmış olmasına ve stadyumun 10.000 çocukla dolu olmasına karşın farklı olmadı.

Çocukların büyük bir kısmı, Glen’le birlikte tüm siyah oyuncuların topa her dokunuşunu yuhaladı. Bu gece bir kez daha Prag’da ciddi bir ırkçılık sorunu olduğunu ve her zamanki gibi UEFA’nın ortalarda görünmediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın