TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE ABD BAŞKANI BİDEN, ROMA’DA GÖRÜŞTÜ

0
123

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, büyükelçiler krizinin ardından ilk kez, G20 Liderler Zirvesi için bulundukları İtalya’da bir araya geldi.

İki liderin, Biden başkan olduktan sonraki bu ikinci yüz yüze görüşmesi beklenenden uzun sürdü.

G20 Dönem Başkanı İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden görüşmesine ev sahipliği yaptı.

TSİ 12.15’te başlayan görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD’li bir gazetecinin “Türkiye’ye F-16’ları vermeyi planlıyor musunuz?” sorusuna, ABD Başkanı Biden, “İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz” yanıtını verdi.

Basına kapalı yapılan ve planlananın aksine 20 dakika değil yaklaşık 1 saat 10 dakika süren görüşmede, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken da hazır bulundu.

Biden ve Erdoğan ilk telefon görüşmesini nisan ayında yapmış, haziranda da Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO Zirvesi kapsamında ilk kez yüz yüze görüşmüştü.

Öte yandan üst düzey bir Türk yetkili görüşmenin çok olumlu bir atmosferde geçtiğini söyledi. Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden görüşmesinde, ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda atılacak adımlar ele alındı.

NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapılan Erdoğan-Biden görüşmesinde iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Beyaz Saray’ın internet sitesinde de görüşmenin içeriğiyle ilgili bir açıklama yayınlandı. (K:Sputnik-T)

 

Bir Cevap Yazın