TÜRKİYE’de YAŞAM SAVUNUCULARI, TALAN PROJESİNE KARŞI EYLEMDE: “ALAMOS GOLD’U NASIL KOVDUYSAK CENGİZ’İ DE KAZDAĞLARI’NA SOKMAYACAĞIZ!”

0
77

Kazdağları’nda köylüleri yerlerinden edecek olan Cengiz Holding’in talan projesine tepki gösteren Kaz Dağları Ekoloji Platformu, “Alamos Gold’un ölüm çukurlarına izin vermeyip Kazdağları’ndan nasıl kovduysak, Cengiz Holding’i de Kazdağları’na asla sokmayacağız” dedi.

Çanakkale’nin Çan ilçesinde Cengiz Holding tarafından yapılması planlanan Halilağa Bakır Görünümlü Altın Madeni Projesi’nin “ÇED Olumlu” kararının iptali için açılan davada mahkeme, yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

Yürütmeyi durdurma kararına dayanak olan bilirkişi raporuna itiraz eden Cengiz Holding’in yeniden ÇED raporu sunması üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 13 Ekim’de Ankara’da İnceleme Değerlendirme (İDK) toplantısı yapacağını duyurdu.

İDK toplantısının yapılacak olmasına tepki gösteren Kaz Dağları Ekoloji Platformu, Çanakkale İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünde eylem düzenledi.

“Yıllarca sürecek bu talana izin vermeyin”

“Kazdağları’nı uranyuma terk etmiyoruz!”, “Her ağacı tek tek savunuyoruz” pankartlarını açan yaşam savunucuları, Kazdağları’nda köylüleri yerlerinden edecek olan Cengiz Holding’in talan projesinin onaylanmaması için mücadele ettiklerini  vurguladı.

Ankara’da yapılacak İDK toplantısının iptal edilmesini, proje ile bağlantılı gölet, yol vb. diğer altyapı projelerinin durdurulmasını ve ÇED başvurularının iadesini isteyen Kaz Dağları Ekoloji Platformu, “Alamos Gold’un ölüm çukurlarına izin vermeyip Kazdağları’ndan nasıl kovduysak,

Cengiz Holding’i de Kazdağları’na asla sokmayacağız!  “Bakanlığa sesleniyoruz: Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına uyun, İDK toplantısını iptal edin! Kazdağları’nda geri dönüşü olmayacak, yıllarca sürecek bu talana izin vermeyin! Halilağa Bakır Madeni Projesini iptal edin!” dedi.

Bir Cevap Yazın