AMERİKA’DA HAVA GÖSTERİSİNDE UÇAKLAR ÇARPIŞTI

0
1549

Amerika’nın Dallas kentinde bir hava gösterisinde askeri iki tarihi uçak çarpıştı. Olayda 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Görüntülerde bir uçağın diğerine ortasından çarptığı dikkat çekiyor. Ardından da yerde büyük bir alev topu oluşuyor.

Yetkililer alandakilerden hayatını kaybeden ya da yaralanan olmadığını açıkladı. Olay sırasında hava gösterisini 4 ile 6 bin arasında bir kitlenin takip ettiği belirtiliyor.

Federal Havacılık Dairesi olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Hava gösterisi 3 günlük bir etkinlik olarak Eski Muharipler Günü anısına düzenlenmişti. Dallas Belediye Başkanı Eric Johnson olayı çok kötü bir trajedi olarak niteledi.

Kazadaki uçaklardan biri B-17 bombardıman uçağı. Uçak, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’ya karşı savaşın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştı.

Diğer uçak ise P-63 Kingcobra. Bu uçak da İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan savaş uçaklarından biriydi ama sadece dönemin Sovyetler Birliği tarafından kullanıldı. Yetkililer, B-17 tipi uçaklarda genelde 4 ya da 5 kişilik mürettebat olduğunu, P-63’de ise sadece bir pilot olduğunu kaydediyor.

Bir Cevap Yazın